Dans Etmek Özgürlüktür

Dansı çeşitli şekillerde tanımlamak mümkündür. Sözlükte dans, müziğe uyumlu olarak yapılan hareketler diye geçer. Bana göre ise dans; insanların içindeki enerjidir.

Dans etmek çoğu insanın istediği fakat fiziksel sebeplerden ve hareketleri yapamayacağım kaygısından dolayı vazgeçtiği bir aktivitedir. Dans etmek aslında sadece fiziksel bir aktivite değildir. Dans etmek aynı zamanda ruhsaldır da. Dans etmek için ilk olarak ruhunuzu dans ettirmeniz gerekir. Ruhunuza dans etmeyi öğretirseniz fiziksel olan kısım da gelir.

Peki ruhunuzu dans ettirmek nedir? Ruhunuzu dans ettirmek figürleri ruhunuzun en derin noktasına kadar hissedebilmek, hayal etmek ve gözünüzü kapattığınızda onları yaptığınızı görmektir. “Dans ederken yapabileceğin en büyük hata düşünmektir, hissetmelisin.”

    Michael Jackson

Fiziksel olarak başarıya ulaşmak için sabır, özgüven ve çalışma gerekir. Sabırlı ve özgüvenli olup ruhunuzun ve vücudunuzun yapabildiklerini göstermek en önemlisidir. Çalışma daha sonra gelir. Çalışarak her şeyi başarabilirsiniz.

Dans etmek için profesyonel olmaya gerek yok. Dans, hayatın doğal bir parçasıdır. Evde açtığınız müzikte salınarak yaptığınız da bir danstır ya da bir düğünde akrabalarınızla halk oyunu oynadığınızda. İlla ki bir kursa ya da okula gitmeye gerek yoktur. Genç yaşlı fark etmez, hangi yaşta olursanız olun içinizdeki ritmi ve ruhu hissettiğiniz sürece dans edebilirsiniz.

Ayrıca dansın fiziksel ve ruhsal faydaları da vardır. Dans ritmik bir spor olduğu için bizi fit tutar, sağlıklı kılar ve doğru duruşa sahip olmamızı sağlar. Bunun getirdiği estetik görünüm ve güzellik de cabası.

Dans etmek insanlara özgüven verir, hayatlarında daha atılgan ve sosyal olmalarını sağlar.

Dans etmek insanlara yeni kapılar açar, yeni dostlar edindirir.

Dans etmek insanlara yeni bir görünüş, yeni bir hava, yeni bir tarz katar.

ffff

Dans ediyorsan sınırlarını zorlamışsındır, umutlusundur, düşüncelerini hareketle anlatabilirsin ve en önemlisi dansın hayatını özgürleştirdiğini anlamışsındır.

Dans hayatın ta kendisidir. Dans aslında hayatımızın müziğinde yaptığımız hareketlerdir. “Müzik değiştiğinde, dans da değişir.” dermiş Japonlar. Doğru demişler. Hayatımızın müziği değiştiğinde, hayatımızın dansında yapacağımız hareketler de değişir.

Dans çoğu zaman kuralları yıkar, kalıpları aşar ve  bedeni özgürleştirir.

DANS ETMEK ÖZGÜRLÜKTÜR.

(Visited 577 times, 1 visits today)