Derin Sular

images

BALIK NEDİR?

Balıklar suda yaşayan  bedeni, pullarla kaplı  ve yüzmek  için yüzgeçleri bulunan  hayvanlardır.Çoğu balığın kemikli bir iskelet yapısı ve yüzmedikleri zaman bile suyun içinde durmalarını sağlayan hava keseleri vardırdır.

images-1

KAÇ ÇEŞİT BALIK VARDIR?

Yaklaşık 28.000 balık türü vardır. Dünyanın her yerindeki deniz ve okyanuslarda ayrıca dünyanın tüm ırmak,göl ve göletlerinde yaşarlar.Balıklar şekil ve büyüklük bakımından çok çeşitlilik gösterebilirler. Mesela büyük torpil balığı ve uzun vücutlu borazan balığı gibi . En büyük balık 18 metrelik balina köpek balığıdır . En küçük balık ise sadece 1 cm uzunluğundaki bir kaya balığıdır.

delfin

BALIKLAR NEDEN KAYGANDIR?

Balıklar kaygan bir salgıyla kaplı oldukları için kaygandır. Bu kaygan giysiler balığın derisi tarafından üretilir ve parazitlere karşı bir korumadır kaygan salgı, yaraları ve çizikleri kaplayarak enfeksiyonu önler ayrıca balığın suyun içinde daha rahat hareket etmesini de sağlar. Bazı balıkların onların yırtıcılardan koruyan zehirli salgıları vardır .

indir

BALIKLAR NASIL NEFES ALIR?

Balıklar içlerinde hava çeken kara hayvanlarının tersine suda nefes alırlar. balığın başının çift solungaç vardır bunların her biri bir SOLUNGAÇ kapağıyla (operkulum) korunmaktadır. Su solungaçlardan geçerek kapaktan dışarı çıkar. Solungaçlar  sudaki oksijeni ayırır.

HER BALIĞIN SOLUNGAÇLARI VAR MIDIR?

Her balığın solungaçları vardır ama  saçaklı balıkların farklı bir soluma metodu vardır. Çok saçaklı balık Afrika’daki ırmak ve göllerde yaşar.Solungaçları vardır ama hava kesesini de bir akciğer gibi kullanılabilir. Çok saçaklı balık su yüzeyine çıkıp hava yutarak solunum yapar. Bu da çok az oksijene sahip yavaş akan ırmaklar gibi suların da altında solunum yapabilmesini sağlar.

16249746_304

KÖPEK BALIĞI NEDİR?

Köpek balığı dinozorlar çağından beri denizlerde yaşayan bir tür balıktır.Birçok balığın aksine köpek balığının iskeleti kemikli olmayıp kulaklarımız gibi esnek bir kıkırdaktır. Birçok köpek balığı aktif avcılar olup, kasvetli deniz altı dünyasında yaşarlar.Güçlü çeneleri ve beden şekilleri onları gezegendeki en mükemmel yırtıcılardan biri haline getirir.

KAÇ ÇEŞİT KÖPEK BALIĞI VARDIR?

370 tür köpek balığı vardır. Boyları, şekilleri ve renkleri değişkenlik gösterir. Kara yüzgeçli  mercan köpek balığı gibi bazı köpek balıkları hız için  tasarlanmıştır. HİDRODİNAMİK bir bir bedene sahiptir. Zebra köpek balığı gibi türler deniz tabanında bekleyerek avlanırlar.

 

(Visited 286 times, 1 visits today)