Derya Kuzusu Bunlar

Merhaba arkadaşlar. Benim adım Tuna Ceber. Bu yazımda sizlere balığın faydalarını anlatacağım. Ben balık yemeyi sevmem. Ama balık faydalı olduğu için yiyorum.  Barbun, Çipura, Hamsi, İstavrit, Kefal,Palamut, Lüfer, Alabalık, Somon gibi pek çok çeşidi olsa da hepsinin ortak özelliği çok faydalı olmalarıdır.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde çok balık bulunur. Her derde deva olan balık, hastalıkta ve sağlıkta büyük önem taşır. Balığın içinde A vitamini, B vitamini, D vitamini, omega 3 ve omega 6 vardır. Balık, demir, kalsiyum, fosfor, folik asit ve iyot açısından zengindir.

İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde balık beyni destekler, özellikle biz çocukların zeka gelişimine çok önemli katkı sağlar. Ayrıca balık vitaminleri ile zihni açar, vücudu korur. Balık kalbe de yararlıdır. Balık yediğimiz zaman kalbimiz daha sağlıklı çalışır. Balık kan basıncını ve kolesterolü düşürür, kilo kontrolüne yardımcı olur ve kan şekerini dengeler. Kalp hastalıklarından korur, felç riskini azaltır.

Büyük küçük herkesin haftada iki defa balık yemesi gerekmektedir. Balık seçerken özellikle somon yağlı balıkları tercih etmeliyiz çünkü bu balıklar omega 3 açısından daha zengindir. Yani daha faydalıdır.

Bundan sonra ben daha fazla balık yiyeceğim.

 

(Visited 108 times, 1 visits today)