Doğa ile İç İçe

İlkel zamanlardan beridir insanoğlu doğayla iç içe yaşamını sürdürmektedir. Hem temiz maddenin hem de huzurun kaynağı olmasından ötürü doğadan ayrı kalmamız pek mümkün değil. Bilim insanları düzenli olarak doğada vakit geçirmenin insan sağlığı üzerinde birçok etkisi olduğunu söylüyor. Peki gerçekten doğru mu, yoksa doğadan ayrı bir şekilde mükemmel bir yaşantımız olabilir mi?

Bitkileri, hayvanları, böcekleri, canlı ve cansız her varlığı içinde barındıran ormanlar insanoğlunun oluşturduğu beton kalabalığının yanı sıra hayatta kalmaya devam ediyor. Biz insanlar ormanları yok ediyoruz, halbuki onlar en ihtiyacımız olan şeyler. Bizler kimyasal hava ve kirli şehir ortamını doğal hayata tercih etmeye devam ediyoruz. İnsanların sağlıklı bir şekilde yaşaması için doğal yaşama ihtiyacı olduğu aşikâr. Aradığımız her şey aslında ormanlarda var. Biz ormanları vahşi bir yer olarak aklımızda canlandırıyor olabiliriz. Aslında hem geldiğimiz yer hem de ihtiyacımız olan yer tam da orası. Temiz hava, akarsular, yeşillik, canlılar… İnsanoğlunun doğadan ayrı bir şekilde yaşaması imkânsız olarak nitelendirilebilir.

Ormanların vücut sağlığı için inanılmaz derecede faydalı olduğunu araştırmalar sonucu biliyoruz. Neden ruh sağlığımız, psikolojimiz ve duygularımız üzerinde de olumlu bir etkisi olduğuyla ilgili bazı araştırmalar da mevcut. Öncelikle hepimiz doğada yaşayan insanlardan geldik. Şehir diye bir kavram henüz yokken atalarımız ormanların içinde kurdukları düzende yaşamlarını sürdürüyorlardı. Öyleyse insanoğlu aslında doğaya aitti. Hepimiz aslında oraya alışık bedenlere sahibiz. Psikolojik olarak doğa bize yaşam kavramını yansıtıyor. Bir yandan bu durumun yeşil renkle alakalı olduğunu düşünenler de var. Yeşilin insana huzur ve güven veren bir renk olduğuna inanılıyor. Yeşil rengi seven insanların uyumlu kişilikleri olduğu görülüyor. Yeşil renginden ötürü mü ağaçlar ve doğa bize samimi geliyor yoksa doğada bulunduğu için mi yeşil rengin bize huzur verdiğine inanılıyor tam bir muamma…

Uzun lafın kısası düzenli olarak ormanda vakit geçirmek bir çoğumuzun da daha önceden deneyimlediği gibi stresi azaltan ve insan sağlığına faydalı olan aktivitelerdendir. Hem genç kalmak hem de sağlıklı bir zihne sahip olmak için zaman zaman ormana gitmeliyiz; piknik, bisiklet sürme, kamp, tırmanış vb. etkinliklerde bulunmalıyız. “Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.” demiş Paul Ehrlich. Ne yazık ki biz doğayı yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz.

(Visited 4 times, 1 visits today)