Dünden Bugüne…

29 Ekim 1923

Bugün Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanmasının ardından geçen onca gün sonra cumhuriyet ilan edildi. Herkes bir ayrı coşkulu. Meclisin önünde devasa bir kalabalık var. Etrafta o kadar kuvvetli bir alkış sesi var ki yankısı kulaklarımı inletiyor.  “Yaşasın Cumhuriyet!” seslerinden bahsediyorum. Bugünü en özel kılan şey bana kalırsa bu ifade. Büyüğünden küçüğüne tüm vatandaşlar en yüksek sesiyle mutluluğunu dile getiriyor. Beklenen bu günü herkes en içten kutluyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün cumhuriyeti ilan edişinin tarihe geçtiği o anı yaşıyoruz. Verilen binlerce şehidin kanını yerde bırakmadığımızın, mücadelemizin bizi nerelere kadar getirdiğinin ve hepimizin bu vatan için neler yapabildiğinin bir ispatıydı bu an. “Zor günler bizim için geçmişte kaldı.” demenin tam zamanı bugün.

 

29 Ekim 1973

50 yıl olmuş Atam cumhuriyeti ilan edeli. Keşke o gün görebilseydim hür, demokratik ve laik bir devlet olduğumuzu kanıtladığımız anı. Keşke ben de o coşkuyla bekleyenlerin arasında Atatürk’ü görebilseydim. Bu devletin neler atlatıp nerelere geldiğine şahitlik etseydim… Ancak biz yeni nesillerin en büyük görevi değil mi bu şanlı devleti ilelebet yaşatmak? Bizlerden sonra cumhuriyeti ve tüm bu zaferleri kutlayan çocuklar yetiştirmek değil mi amacımız? Bir Türk vatandaşı olarak üstüme almış olduğum bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmek için her şeyimi feda etmeye razıyım. 100 yıl sonra yaşar mıyım bilmem fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Bu millet 100 yıllar sonra, tam da bugün tekrardan şehitlerimizi anacak, bayraklarımızı göklerde dalgalandıracak, marşımızı en güçlü sesiyle okuyacak, istiklalimizi sürdürecektir.

 

29 Ekim 2023

Aylar öncesinden beklediğimiz an geldi çattı. Bugün Milletimiz adına çok önemli bir gün. Atatürk’ün cumhuriyeti ilan etmesinin üstünden tam 100 yıl geçti. Bu önemli gün şerefine okulumuzca bir organizasyon düzenledik. Ben de tüm bu vatan için canlarını veren askerlerimizin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün; bizim bu günleri görmemizi sağlayan, bizleri yetiştiren ve yaşatan herkesin anısına şiir okuyacak öğrencilerden biriyim. Ama açıkçası böyle bir zamanda kendilerini bu kadar önemli bir günden mesul saymayanlar da var. Hiç mi tarihini bilmez insan? O insanları anlamakta güçlük çekiyorum. Daha doğrusu onlar adına üzülüyorum. Çünkü bu vatan buralara öyle kolay gelmedi. Gelmeseydi hiçbirimiz şu anda olmayacaktık. Bugün bu imkanları buluyorsak sebebi zamanında bu millete bu imkanları sağlayanlardır. Cumhuriyetimizin 100. yılında ona en yakışır şekilde anmak ve kutlamak hepimizin en büyük vazifesi. Birazdan çıkıp en yüksek sesle şiirimi okuyacağım. Son tekrarlarımı yapıyorum;

Düşün ki haşrolan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,

Bir harbin sonunda bütün milletin,

Hürriyet zevkini tattığı yerdir!…

(Visited 4 times, 1 visits today)