Otomatik taslak
Otomatik taslak

Asıl Mühim Olan Başarı Değil, Gayrettir

 

Image result for atatürk

Hepimiz biliyoruzdur eminim Mustafa Kemal Atatürk’ü. Biliyoruz, biliyoruz bilmesine de ne kadar tanıyoruz onu? Eğer “Ben zaten Atatürk’ü tanıyorum ve onun hakkında her şeyi biliyorum” diyorsanız lütfen bu yazıyı okumayı bırakıp işinizi yapmaya devam edin ya da gelin hep birlikte onun liderlik özelliğini hatırlayalım. Neden bir dünya lideridir? Sorusuna cevap arayalım.

Atatürk, yurdumuzu işgallerden kurtardı, cumhuriyeti ilan etti, harf devrimini gerçekleştirdi, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı… Peki, bütün bunları nasıl yaptı?

  • Liderlik
  • Kararlılık
  • İleri görüşlülük
  • Çalışkanlık
  • İdealistliği
  • Yöneticiliği
  • Vatanseverliği… gibi daha birçok özelliği ile.

Hiç şüphesiz onu birçok konuda başarılı kılan en önemli özelliği ise liderliktir. Çanakkale Cephesi’nde askeri liderliğini, cumhuriyetin ilanında siyasi liderliğini tüm dünyaya gösterdi. İngiltere ve Fransa gibi emperyalist devletlere rağmen yeni bir devlet kurmayı başardı. Bu sömürgeci güçler karşısında büyük bir başarı gösteren ilk lider Atatürk’tür. Onun bu başarısı diğer dünya liderlerine de örnek olmuştur. Yok olmak üzere olan bir milletten yeni bir devlet kurarak tarihe yön vermiş bir dünya lideridir Atatürk.

Onun liderlik ile ilgili düşünceleri ise şöyledir.

“Yolunda yalnız olmayacaksın. Orada aynı hedefi takip eden başkaları ile beraber yürüyeceksin. Bu hayat yarışında, diğerleri kabiliyetleri itibariyle sizi geçebilirler. Bir başarı elinizden kaçabilir. Bundan dolayı onlara kızmayınız ve elinizden geleni yapmışsanız, kendi kendinize de kızmayınız. Asıl mühim olan başarı değil, gayrettir. İnsanın elinde olan ve onu memnun eden ancak gayrettir.”

(Visited 103 times, 1 visits today)