Dünyadaki Çocukların Bayram Kutlamaları

İlgili resim

Her ülkenin gurur duyduğu tatil gelenekleri yaratması önemlidir, ancak farklı kültürlerde gerçekleşen zengin gelenek ve kutlamaları öğrenmek de aynı derecede önemlidir. Dünyadaki çocukların çok çeşitli bayram kutlamaları vardır. Bunlardan bazıları ;

Hanukkah Bayramı ( İsrail )

Dünyanın dört bir yanındaki Yahudi insanlar Hanukka’ yı kutlar, ancak belki de İsrail’den daha parlak bir kutlama yoktur. Her yıl Aralık ayında her gece bir mum yanar ve çocuklara hediyeler verilir, oyunlar oynanır ve yemekler yenir. Çocuklar bir hafta okula gitmeyip tatil yaparlar.

Aziz Stephen Günü ( İrlanda )

İrlanda’ daki yılbaşı kutlamaları , basit eğlenceden çok daha dindar olma eğilimindedir. Yılbaşından 6 Ocak’ a kadar kutlamalar devam eder.Aziz Stephen Günü’ nde, Wren Boys Procession olarak bilinen İrlandalı bir gelenek gerçekleşir. Çocuklar kapıdan kapıya şarkı söyleyerek , kutsal olduğuna inanılan bir çalı ve bir çatalla süslenmiş bir sopa tutarlar ve ” açlık çekenler ” için para isterler.

23  Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Dünyada çocuklara armağan edilmiş olan tek bayramdır.

Türkiye’ deki birçok insan, 23 Nisan 1920′ de gerçekleşen Türkiye Büyük Millet Meclisi ( T.B.M.M. )’ nin ilk toplantısını, yerel törenlere katılarak ya da Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ ün anıtlarına çelenk koyarak anarlar. En büyük tören Ankara’ da bulunan Anıtkabir de gerçekleşir.

Her yıl 23 Nisan’da düzenlenen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu törenler ve çocuk festivalleri Türkiye genelinde gerçekleşir. Çocuklar , TBMM’ de sandalye alır ve ülke yönetmeyi sembolize ederler.

Atatürk’ ün Türkiye Cumhuriyeti’ ni çocuklara adadığı bilindiğinden, Türk öğrenciler bayram günü için Parlamento’ da yer alır ve ülkeyi yönetirler. Daha sonra ulusal televizyonda ülkeye seslenen bir başkan seçilir. Çocuk festivalleri ülke çapında gerçekleşir. Türkiye  Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), 8 ile 14 yaşları arasındaki çocukları dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ ye davet eder ve bu çocuklar bir hafta boyunca Türk aileleri ile kalıp 23 Nisan’ da gala performansı gösteren çocuk festivallerine katılırlar.

İPEK YILDIRIM

(Visited 4.624 times, 1 visits today)