Dünyanın En Büyük Su Canlıları

Bildiğimiz gibi deniz çok büyük bir su akıntısıdır ama içinde bilmediğiniz çok fazla balık ve canlı  türleri vardır. İşte şimdi onları konuşacağız.                                                                                                                                 KILIÇ BALIĞI: Adının kılıç balığı olmasının sebebi ağzının 2,5 metre olmasıdır. Sadece ağızları değil vücutları da 1,5 metre olmasıdır. Bu hayvan toplam 4 metredir. Kılıç balığı çok ama çok saldırgan bir su hayvanıdır. Kılıç balığı keskin burnu ile her şeyi kesebilir ve yiyebilir.                                                                                               MEGALODON: Bu su hayvanı dünyadaki en büyük su hayvanıdır. Ama şanslıyız ki nesli ve türü 100.000.000.000 ile 200.000.000.000 yıl önce tükendi. Çu su hayvanı büyük olduğu kadar da zeki ve saldırgan bir hayvan. Megalodonun en küçük dişi bile bir insan avucu kadardır. Megalodon iki tane yük gemisi boyutundadır.                                                                                                                                                       TESTERE BALIĞI: Ağzında dişli bir testereye benzeyen, istediği zaman o testereli dişleri içine alıp yunusa benzer. Testere balığı dünyada 3. en saldırgan su hayvanı seçildi. Testere balığı yemini gördüğünde ağzındaki testere dişleri içine alır yemine yaklaşır yem onun yunus olduğunu sanır o yüzden kaçmaz. Testere balığı bir anda ağzındaki testere dişleri çıkarır ve çıkardığı gibi yemi dönen testere dişleri ile kesip yer. Aşağıda da balığı keserken fotoğrafı bulunur.                                                                                                                               MOR  DESENLİ KURBAĞA: Mor desenli kurbağa derin sularda yaşarlar ama arasıra karayada çıkarlar. Mor desenli kurbağa dünyanın en zehirli 3 kurbağasın dan biridir. Mor desenli kurbağaya dokununca size bir anda ateş basar ve okadar ısınırsınız ki ölürsünüz… Mor desenli kurbağanın üzerinde değişik mor renkte desenler vardır adı da oradan gelir.

ORCİNUS ORCA (KATİL BALİNA): Katil balina (Orcinus orca), Orka olarak da bilinir, okyanus yunusları ailesinin en iri üyesidir. Yayılım genişliği olarak dünyada en yaygın ikinci memelidir (insanlardan sonra) ve tüm okyanuslarda bulunur. Çok yönlü bir yırtıcıdır ve balık, deniz kaplumbağası, kuş, fok, köpek balıkları ve hatta diğer genç ve küçük yunusları yer. Bu şekilde deniz besin zincirinin en üst noktasındadır. Katil balina ayrıca diğer balinalara özellikle gri balinalara da saldırır.

“Katil balina” adı hayvanın muhteşem ve korkusuz bir deniz memelisi olarak ününü yansıtır. Günümüzde Orka balina olarak görülmez (daha geniş anlamda tüm cetacean‘ların balina olduğu gerçeği dışında) ve insanlar için tehlikeli değildir. Doğada Orka’nın bir insana saldırısı kaydedilmemiştir. Bununla birlikte deniz parklarında tutsak olarak tutulan Orkaların terbiyecilerine saldırdıklarına dair raporlar vardır.

Denizlerde yaşayan bu büyük canlıların özelliklerini sizinle paylaşmak istedim.Benim ilgimi çekiyorlar umarım sizinde ilginizi çeker ve bir çok merak ettiklerinizi bu yolla bilgilendirmiş olduğum için mutluyum….(bazı bilgiler vikipediden alınmıştır)

megalodonun en büyük dişi ile ilgili görsel sonucudeğişik su hayvanları ile ilgili görsel sonucu

orca ile ilgili görsel sonucu

(Visited 1.683 times, 1 visits today)