Dünya’nın En İyi Yazarı

Merhabalar! Bu yazımda sizlere MİYASE SERTBARUT ve onun kitapları hakkında bilgi vereceğim.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı’nın ve bence  en iyi yazarlarından birisi olan MİYASE SERTBARUT’un  birbirinden güzel kitapları var. Bence en güzelleri ise “Kapiland’ın Kobayları”, “Kapiland’ın Karanlık Yüzü“, “Sisin Sakladıkları” ve “Çöp Plaza“dır. Bu yazımızın konusu ise Miyase Sertbarut’un 2004 Tudem Edebiyat İkincilik Ödülü alan “Sisin Sakladıkları” kitabı.

“Sisin Sakladıkları” yaz tatilini köyde teyzesinin yanında geçirecek olan İlay, daha trenle yolculuğa çıkmadan önce birtakım garipliklere rastlar. Bu gariplikleri ancak köye vardığında teyzesinin yardımıyla çözen İlay’ı bir dizi esrarengiz olay bekler. Köyde uzun süre devam eden sis, köylüleri rahatsız etse de kimse bir önlem almaz. İlay ve teyzesi bu garip sisi ve sakladıklarını merak ederler. İlay’a arkadaşı Fuat da yardımcı olur.

Öte yandan kargaların genlerini insanlara aktarmaya çalışan okumuş ama ahlak sahibi olamamış insanlar doğanın dengesini bozmak için ellerinden geleni yaparlar. Hem çevreye hem hayvanlara hem de insanlara kalıcı zararlar veren bu insanlar hak ettikleri cezayı alırlar.sisin sakladıkları düşünce ile ilgili görsel sonucu

Artık az çok bu kitabı biliyorsunuz. Sizce de güzel değil mi?

Size doğrusunu söylemek gerekirse ben çok kitap okumayı seven biri değilim çünkü  bazı kitaplar bana göre çok sıkıcı oluyor,ama ben bu kitabı öyle bir istekle okudum ki anlatamam. Hatta okulda tenefüslerde ve öğle aralarında.

Ben kitabın içinde en çok İlay ve Mavi Karga’nın tanıştığı ve kavga ettikleri yerde olmak  isterdim. Çünkü o an ikisinin konuşmalarını ve iletişimini çok merak etim doğrusu.

 

MİYASE SERTBARUT: Ceyhan’da doğdu. Gazi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Türk Dili Edebiyatı öğretmeni.

Öykü, roman, masal ve radyo oyunu yazarıdır. Yazmaya radyo oyunu ile başladı. Edebiyatın çeşitli türlerinde bir çok yapıt ortaya koydu.

Tuna’nın Büyülü Gemisi ve Kırmızı Kartal adlı iki uzun öyküden oluşan dosyasıyla 2003 Tudem Edabiyat Ödüleri Öykü birinciliğini kazandı. Bu öyküler iki ayrı kitap halinde yayınlandı.

Sisin Sakladıkları adlı eseriyle 2004 Tudem Edebiyat Ödüleri Roman ikinciliğini , Akvaryumdaki Deniz Kızı eseriyle Masal Mansiyon Ödülünü ve Kapiland’ı Kobayları eseriyle de 2006 Tudem Edebiyat Ödüleri İlk gençlik romanları birinciliğini kazanmıştır.

BAZI KİTAPLARI:
1. Fasulyem Bulutlara Çıkamaz, çocuk öyküleri 1996
2. Ayakkabı Götüren Köpek, çocuk öyküleri 1996
3. Annemin Kokusu, çocuk romanı 1998
4. Çiğdem Der ki… çocuk öyküleri 1998
5. Sınıfta Kalanlar Okul Açtılar, çocuk romanı1999
6. Kırmızı Kartal, 2004, uzun öykü
7. Hayalet Geminin Seyir Defteri, deneme-anlatı1996
8. Gerçekle Büyümek Düşlerle Yürümek, gençlik romanı 2000
9. Tuna’nın Büyülü Gemisi, uzun öykü 2003
10. Çınar Ağacındaki Gizli Geçit, masal 1999

KAYNAK: egitimciyiz.blogspot.com.tr/2012/03/miyase-sertbarut-kimdireserleri.html

(Visited 194 times, 1 visits today)