En Masum İlişki Arkadaşlıktır

 

İlgili resim

Arkadaşlık, yanında kendini mutlu hissettiğin, önemsediğin ve önemsendiğin, eğlendiğin, omzunda ağladığın, sırlarını paylaştığın, ailenden sonra gelen en masum ilişkidir.

Arkadaşlık kreş yıllarından başlar hayatının sonuna kadar da gider. Arkadaşlarımızı seçerken kendimize en yakın bulduğumuz kişilerden seçeriz. Genelde okulumuzda, sınıfımızda birlikte zaman geçirdiğimiz arkadaşlarımızla okul hayatımız dışında da görüşmeye devam ederiz. Birlikte piknik yapar, sinemada film izler, sokaklarda dolaşırız. Hatta telefonda saatlerce sohbet bile ederiz. Arkadaşlık aynı zamanda yalnızlığımızın da en büyük düşmanıdır. Arkadaşı olan bireyler hayata daha pozitif bakar; paylaşmayı öğrenir. Arkadaşı kimse, kendisi de toplum tarafından öyle kabul edilir. Bunun ile ilgili atasözümüzde vardır: ” Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.”

Bazen yanlış seçimlerde yapabiliriz. Hatalarımızdan ders almak bizi olgunlaştırır. Çünkü arkadaşlarımızı kendimiz seçeriz. İşte bu yüzden arkadaşlarımız bizim en masum, en candan seçimlerimizdir. Arkadaş onunla birlikteyken gerçekten olduğun gibi görünebileceğin ruhunun tüm gizliliklerini ona anlatabileceğin biridir. Onunla birlikteyken kendini korumana gerek yoktur. Bu yüzden seçimlerimiz özenli ve dikkatli olmamızı gerektirir.

İyi arkadaşlar yıldızlar gibidir, her zaman göremezsin ama orada olduklarını hissedersin. Bence çok fazla arkadaşa ihtiyaç yoktur. Az ama öz olması yeterlidir. Biri olmalı varlığını daima bildiğini, kendini güvende hissettiği. Yeri geldiğinde küçük kusurları görmezden gelmeyi gerektirir arkadaşlık. Eğer en ufak hatasını affetmesek o zaman arkadaş kalamayız. Bu yüzden arkadaşlık dünyanın en zor ama en güzel ilişkisidir.

İlgili resim

Arkadaş bizim için sadık bir dosttur. Yanlış yaptığında seni uyaran, sonrasında ise koruyan kişidir. Gerçek arkadaş kötü gününde de yanında olandır. Arkadaşlık tatlı bir sorumluluktur. Anlamak ve anlaşılmaktır. Gerçek sevgi, saflık ve masumiyettir. Yavaş yavaş büyüyen, olgunlaşan ve meyve veren bir ağaç gibidir. Kazanması ve kazanılması zor olan ama kurulduğunda da ömür boyu çalışacak bir makine gibidir. Kıymetini bilmek, korumak ve sürdürmek çok önemlidir. Zaman harcanan, emek verilen, sevgimizi, saygımızı verdiğimiz bir ilişki olduğu için değerlidir.

“Her şeyi aramadıkça bulamazsın; fakat bu dost başka; bunu bulamadan arayamazsın.” “Dost; acı söyleyen değildir, acıyı tatlı söyleyebilendir.” MEVLANA

SUDE AKMAN

 

 

 

 

 

(Visited 166 times, 1 visits today)