Duyguların Yaratıcılıkla Sanata Dönüşmesi

Sanat aslında somut bir kavramdır. Ama sanatın derinliklerine baktığımız zaman aslında sanatın soyut bir kavram olduğunu görebiliriz. Sanatı soyut bir kavram olarak düşündüğümüzde bunun içine yaratıcılık ve duygu kelimelerini katabiliriz. Bir sanatçı sanatını yaparken içine duygularını katar. Sanatçı bir eseri oluştururken geçmişte yaşadığı olaylardan veya yaşadığı üzüntü, mutluluk, öfke gibi duygulardan esinlenir. Bir ressamı ele alalım ressam eğer öfkeli veya üzgünse genelde resminde koyu renkler kullanmayı tercih eder ama mutlu bir olay yaşarken bir resim yapıyorsa resminde canlı renkler kullanmayı tercih eder. Bir müzisyeni düşünelim. Eğer müzisyen müziğini notalara dökerken çok öfkeli ise notları daha sert ve kalın, üzgün ise daha ince ve yavaş bir tonda, çok mutlu ve neşeli ise daha çok hareketli parçalar yazar. Bu iki örneği de ele alırsak sanatın nasıl duyguya dönüştüğünü görebiliriz.

Şimdi yaratıcılık kavramını ele alalım. Sanatçı yaratıcıysa o sanatçının hayal gücü kuvvetlidir. Çünkü hayal gücü ve yaratıcılık birbirine yakın kavramlardır. Yine aynı örnekler üzerinden gidelim. Bir ressam resmini yaparken yaratıcılığını yani hayal gücünü kullanarak yapıyor ise resim farklı bir hal alır. Ressam resminde farklı renkleri birbirine katar, içine birbirinden farklı cisimleri koyar ya da kimsenin aklının ucundan bile geçmeyecek şeyleri resminde buluşturur. Bu da o ressamın hayal gücünün ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesidir. Yaratıcılık kavramı ile müzisyeni düşünelim. Müzisyen eserlerinde birbirinden farklı notaları, sesleri birbirine karıştırabilir veya kimsenin düşünmediği şeyleri yaparsa bu o müzisyenin farklılıklar yaratabildiğini görürüz. Bu da müzisyenin yaratıcılığının ne kadar iyi olup olmadığını kanıtlar niteliktedir.

Bazı sanatçılar vardır ki aynı anda sanatında hem duygu hem de yaratıcılık kavramlarını kullanarak daha farklı bir eser yaratır. Aslında bu da o sanatçının hayal gücünün fazla olduğunu gösterir. Çünkü bu sanatçı da birbirinden farklı kavramları bir araya getirerek bir eser oluşturur. Yani sanat aslında sadece bir resim veya bir eser değildir. Sanat birçok duygunun ve yaratıcılığın buluşmasıdır.

sanat ile ilgili görsel sonucu

(Visited 108 times, 1 visits today)