Duyu Organları

Merhaba benim adım Yağız Karani Kılıç  yeni konum duyu organları. Tam beş  duyu organımız vardır göz burun, kulak, ağız, deri.
duyu organları ile ilgili görsel sonucuGöz görme organıdır. Gözünüz olmazsa  çevremizi göremeyiz gözünüz çok hassas bir organdır .   Televizyonu  uzaktan izlemeliyiz yoksa gözümüz bozulabilir gözümüzün üstünde kaşlarımız vardır  Kaşlarımız gözlerimizi  terden korur tablet , telefon  bilgisayar gibi teknolojik aletlerle oynarken mutlaka 30 cm’ lik boşluk bırakmalıyız.   Kulaklarımız duyma organımızdır kulaklarımız ile sesleri duyarız ancak 30 dB’in altındaki sesleri duyamayız  kulağımıza  kalem veya sivri aletler sokmamalıyız sivri aletleri sokarsak kulak zarımızı  delebiliriz ki  delinince duyamayız. Dil dil tat alma duyu organımızdır dilimizle yediğimiz yemeklerin tadını alırız tatlı ekşi acı dilimiz aynı zamanda konuşmamıza yardım eder dilimiz vücudumuzdaki en sağlam kastır.

  .   Burnumuz hem nefes  hem de koku almamızı sağlar. Burnumuz kapalı iken koku  ve

  nefes alamayız  burnumuzun içinde kıllar vardır. Deri, beş duyu organımızdan biridir ve vücudumuzun tüm dış yüzeyini kaplar . Bu duyu organımızla her şeye dokunarak onun özellikleri hakkında bilgi ediniriz .Bu  organımızı çok sıcaktan ve çok soğuktan  korumalıyız. Eğer bunları yapmazsak  organımız işlevliliğini kaybedebilir. Size  bu yazımda duyu organlarımızı tanıtmaya çalıştım kendi  bilgilerimi  yazdım. umarım  okurken sıkılmazsınız ve eğlenceli olur .

(Visited 760 times, 1 visits today)