Elektrikli Araba mı ? Benzinli Araba mı ?

Merhaba, benim adım Tuna. Bu gün sizlere elektrikli araba mı ? yoksa benzinli araba mı ? sorusunu cevapladıktan sonra nedenlerini açıklayacağım. İlk önce benzinli arabadan bahsedelim. Zaten günümüzde benzinli araba kullanıyoruz. Peki hiç düşündünüz mü ?  Arabayı kullanınca çevreye verdiğimiz  zararlar nelerdir ?

Zararlar : 

Dünyamızda  petrol azalmaya başladı ve bir süre sonra araçlar için yakıt bulunmaz olacaktır. (Benzin, petrolden üretilir.)

Arabadan çıkan zararlı duman çevremizi kirliliğe doğru götürüyor ve ozon tabakasının delinmesi için de bir sebep. Ozon tabakası delinirse güneş ışınları doğrudan üzerimize gelir  ve bu da ölümlere ve hastalıklara yol açabilir. Küresel ısınma sonucunda dünyamız yaşamaz bir hale gelir.

Çevre kirliliğinde büyük bir rol oynayan egzoz dumanını azaltmak için bir çok ülke projeler geliştirmiştir.  Bunlardan en önemlisi elektrik ile çalışan araçların kullanılmasıdır. Yeni nesil elektrikli arabalar  bir benzinli arabaya göre daha uzun süre gidebiliyor. Giderken de çevreye zarar vermiyor.

Elektrikli araçların kullanımı yeni olduğu için dezavantajları da bulunmaktadır. Mesela yolda giderken elektriği biten aracın yeniden şarj edilmesi gerekir. Benzin istasyonları gibi şarj istasyonlarının da sayısının artması gerekmektedir. Hızlı bir şekilde şarj da yapılmalıdır. 

Elektrikli arabalar için özel yerler yapıldı fakat ülkemizde henüz yaygın değil. Bu yeni teknoloji şimdilik pahalı ama yakın zamanda uygun hale gelmesini bekliyoruz. 

İlk elektrikli arabayı Amerika da ki TESLA firması üretmiştir.  Çevre dostu bu arabaların ülkemizde de yaygınlaşmasını bekliyoruz.

(Visited 144 times, 1 visits today)