En Büyük Dost

Hepimiz gerek günlük hayatımızda, gerek kişisel hayatımızda birtakım zorluklarla karşıla durumundayız. Bakıldığında hayatın her evresinde bu zorlukların seviyeleri değişse bile karşılaşmamak çok zor neredeyse imkansız bir ihtimaldir. Peki siz bu zorlukları nasıl nitelendirirdiniz? Birkaç sıkıntı veren kötü şeyler veya olumsuzluklar olarak mı yoksa Gasson’ un “İnsanın en büyük dostu zorluklarıdır çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir” deyişinde de belirttiği gibi dost ve bize herhangi bir şeyin kolay kolay kazandıramayacağı, güçlendirici, tecrübe kazandıran olaylar olarak mı? Veya bu zorlukların birdenbire kalkmasını ,hayatınızda herhangi bir zorluk kalmamasını ister miydiniz?

Benim görüşümce Gasson çok önemli bir noktaya değinmiştir bu nedenle kesinlikle deyişine katılıyorum. Bu düşünceye katılmamın ilk sebebi ise aslında zorlukların bizi ne olursa olsun eğitmesi ve bir daha yaşamamamız için yol göstermesidir. Buna örnek verecek olursam insanların bir yerlere zorluklarla geldikten sonra o zorluklar zaten aşılmış olduğu için daha kolay bir şekilde ilerleyebileceğidir. Aynı zamanda zorluklarla elde edilen şeylerin daha uzun vadeli ve etkili olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir. Bernard Shaw’ın da dediği gibi “Eğer yürüdüğünüz yolda hiçbir zorluk yoksa o yol sizi hiçbir yere götürmez.”.

Bununla birlikte hepimizin bildiği üzere şu anda çok başarılı kabul edilen Ludwig Van Beethoven, Franz Kafka, Charles Dickens gibi ünlü ve başarılı insanların hiçbiri zorluklarla karşılaşmadan veya direkt olarak bu başarılara ulaşmamıştır. Fakat hepsi ne kadar zorluklardan geçse bile asla pes etmemişlerdir zaten Gasson’un da bahsetmek istediği şey budur. Eğer sen bir zorluğu aşarsan bu seni her zaman güçlendirir çünkü senin artık belirli sıkıntıları çözebilme yeteneğine ve azme sahip olarak her anlamda güçlenmişsindir. Zorlukları dostun olarak gördüğün için ve bir şekilde aştığın için artık kuvvetlisindir bundan dolayı gittikçe zorlukların azılacaktır hatta azalmasa bile sana daha az ve daha kolay gelecektir. Herbert N.Casson’un  bu düşüncemi aynı zamanda Gasson’u destekleyen deyişinde de dediği gibi “İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı karşılaştığı zorluklar kuvvetlendirir.”.

Sonuç olarak birçok ünlü ,başarılı kişinin de deyişleriyle desteklediği Gasson’ un “İnsanın en büyük dostu zorluklarıdır çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir” deyişine katılmaktayım. Çünkü önceden de belirttiğim gibi zorlukların bize eğitici, öğretici yanı olduğu gibi zorluklar olmadan kazılan herhangi bir başarının veya ilerlemenin uzun sürmeyeceği ; fakat aksine birçok zorluklarla kazanılan başarıların daha anlamlı, güçlendirici adeta bir dost gibi bize fazlasıyla iyi etkileyeceği görüşünü destekliyorum.

(Visited 17 times, 1 visits today)