En Sadık Dost

Köpekler doğdukları andan itibaren sahiplerine bağlanırlar ve sahiplerine karşı sevgi duyarlar. Bu şekilde dünyaya gelen sayılı hayvan türlerinden biridir. Bu nedenle siz köpeklere yakınlık göstermeseniz bile köpek size çoktan bağlanmıştır ve sizin sahibi olduğunuzu anladığı anda kokunuzu benimsemiştir. Sizin kokunuz köpeğinizi rahatlattığı için sizin eşyalarınızın ya da sizin üzerinizde uyumayı tercih eder. İnsanlara çok iyi dostlardır köpekler. Dostluklarının yanında, insanlar onları pek çok amaç için kullanılmaktadır. Köpeklerin koku alma duyusu insanlara göre binlerce kat kat daha iyidir bu yüzden kaybolan birinin eşyasını koklatırsanız köpek rahat bir şekilde kaybolan kişiyi bulabilir. Polis köpekleri aldıkları özel eğitim sayesinde zararlı, zehirli maddeleri ve bomba gibi patlayıcı maddeler bulabilir. Yine eğitimli köpekler sakat veya kör insanların en iyi dostu ve yardımcısı olabilir. Köpeklerin eğitimi en zor olan köpek k9’dur aynı zamanda çok pahalıdırlar.

İnsanlarla binlerce yıldır birlikte yaşayan köpekler en çok çobanlara yardım etmiştir. Soğuk iklime sahip olan bölgelerde yaşayan köpekler kızak çekerler ve bir günde 250 kilometre yol gidebilirler. Eğer köpek alacaksanız şunlara dikkat edin:

  1. Sorumluluk alabilecek misiniz ailenizle tartışın. Eğer alamıyorsanız köpek almayınız çünkü bir süre sonra köpeği sokağa ya da başka birine vereceksiniz ve köpek size çoktan bağlandığı için köpek uysal bir köpek olsa bile zamanla yırtıcı bir köpeğe dönüşecek.
  2. Eğer apartmanda oturuyorsanız küçük köpekleri tercih ediniz çünkü bakımı büyük bir köpeğe göre daha kolay olur, villada oturuyorsanız her boy köpeği tercih edebilirsiniz.
  3. Alacağınız köpeği yaşadığınız yerin iklimine göre seçiniz.
  4. Köpeğinizin her gün tüylerini tarayın çünkü köpek rahatlar ve tüyleri daha sağlıklı olur.
  5. Köpekler de üşür, kürkü var diye onu üşümüyor sanmayın onu bahçede kulübesiz bırakmayın.
  6. Köpeğinize vakit ayırın uzun yürüyüşlere çıkartın günde en az iki defa.
  7. Eğitim şart, köpeğinizi eğitirken emirleri el hareketleri ve jestlerle birlikte verirseniz, öğrenmesi daha kolay olacaktır.
  8. Tasmasını çıkarmayın, köpeğinizin tasması her zaman boynunda olmalıdır. Tasmasında adı, sahibinin ismi ve iletişim bilgileri bulunur.
(Visited 78 times, 1 visits today)