En Yeşil Şehir Bursa

Merhaba ! Bugün size Türkiye’nin en yeşil şehri olan BURSA’yı anlatacağım. Bursa’yı çok seviyorum çünkü benim için bütün şehirlerden farklı. Bursa yeşilliyle, insanlarıyla, tarihiyle gerçekten çok farklı bir şehir. Ben Bursa’da yaşamasam da orada doğdum. Her şubat tatilinde ise ailemle Bursa’ya gideriz. Akrabamızın çoğu orada oturuyor. Mesela dayımlar, amcamlar. Bizim Ankara’da hiç akrabamız yok, bundan dolayı her yıl Bursa’ya gitmenin mutluluğu bir başka oluyor.

Bursa, Türkiye’nin illerinden biridir ve en kalabalık dördüncü şehridir. 2016 itibariyle 2.901.396 nüfusa sahiptir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya’da 28.,Türkiye’de 1. sırada yer almaktadır.

Sol üstte:Şehir merkezi, Sağ üstte:Zafer Plaza AVM, Sol ortada:İrgandi Köprüsü, Ortada:Gazi Mustafa Kemal heykeli, Sağ ortada:Bursa Saat Kulesi, Sol altta :Bursa Botanik Parkı, Sağ altta:Şehir merkezi

Sol üstte: şehir merkezi, sağ üstte: Zafer Plaza AVM, sol ortada: İrgandi Köprüsü, ortada: Gazi Mustafa Kemal heykeli, sağ ortada:Bursa Saat Kulesi, sol altta :Bursa Botanik Parkı, sağ altta: Şehir merkezinin fotoğrafları vardır. Bu yerler Bursa’da en bilinen turistik yerlerdir. Fakat unutmamamız gereken çok önemli bir yer daha var. Burası ” ULUDAĞ “.  Size Uludağ’ı anlatacağım; çünkü benim için Türkiye’ nin 7 harikasından biri Uludağ. Bu yazıyı okuduktan sonra  size de  öyle geleceğinden eminim. Uludağ, Bursa il sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan bir dağdır. Uludağ; Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağıdır. Kuzeybatı-Güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ’ın uzunluğu 40 km’yi bulur. Genişliği ise 15–20 km’dir. Heybetli bir görünüşe sahip olan bu dağın Bursa’ya bakan yamaçları kademeli, güneye yani Orhaneli’ne ( Orhaneli: Bursa iline bağlı bir ilçedir.) bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağ Tepe’dir. (2.543 m). Uzaktan Bursa’ya yaklaşılırken ve oteller bölgesinde görülen yüksek tepe genelde zirve olarak algılanır. Hâlbuki zirve gibi görünen o tepenin ismi ‘Keşiş Tepe’dir ve yüksekliği 2.486 m’dir. Uludağ Tepe (2.543 m) ise Keşiş Tepe’nin 5 km güneydoğusunda yer alır. Dağın kuzey tarafında Sarıalan, Kirazlı, Kadı, Sobra yaylaları vardır.

uludağ manzaraları ile ilgili görsel sonucu

Bir de size bahsetmek istediğim bir yer daha var. Adı: Zafer Plaza. Zafer Plaza Bursa’daki bir alışveriş merkezidir. Bu alışveriş merkezi genellikle insanları hayrete düşürür çünkü o bir piramit şeklindedir. Bu sebepten insanlar bu alışveriş merkezini çok küçük zannederler ama piramit yerin altına doğru devam eder.

zafer plaza ile ilgili görsel sonucu

 

zafer plaza otopark ile ilgili görsel sonucu

  1. Fotoğraf piramidin dışından bir görüntüsü  2. fotoğraf ise piramidin içi gösterilmektedir.

KAYNAK:Vikipedia

(Visited 485 times, 1 visits today)