Eski zamanlar…

Ailecek, en yakın arkadaşlarımdan biri olan Deniz’in ailesi birlikte Kaş’a tatile gitmiştik. Bir gün Patara Plajı’na gittik. Sonra gözüme eski zamanlardan kalma ilginç şeyler gördüm. Anneme burasının ve oradaki ilginç şeylerin ne olduğunu sordum, annem de burasının Xanthos olduğunu söyledi. Ben, kardeşim Hande ve Deniz ile oraya gidip gidemiyeceğimizi sorduk. Ailelerimiz de biraz düşündükten sonra oraya gitmemize izin verdi.

Tabi ki,  biz çok mutlu olmuştuk; çünkü hem tatil hem de kültürel bir gezi yapmış olduk. Gezi alanına girmiştik. Etrafta kırsal bir alan vardı. Güneş sanki Xanthos’u daha da güzelleştiriyordu. Orada kuleye benzer şeyler vardı. Nedense ilk girdiğim andan itibaren orası beni çok etkilemişti.

xanthos ile ilgili görsel sonucuxanthos ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

 

 

M.Ö Xanthos’ta Romalılar yaşıyormış. 7. yy’daki Arap akınlarına kadar Bizans egemenliğinde kalmış. Yerleşen her uygarlığın inşa ettirdiği yapılarda Likya gelenekleri, Helenistik ve Roma dönemi etkilerini gösteren bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış. Eve dönünce gezdiğim yer hakkında araştırmalara devam ettim. Çok eski zamanlardan kalma olduğu için kule gibi şeylerin yapımında kullanılan taşlar çok ilginçti. O zamanlarda  yapılan şeyler için insanlar çok emek vermiş görünüyordu. (Biraz zarar görmüş olmalarına rağmen) Günümüzde insanların inşa ettikleri binalar, daireler, villalar, siteler eski zamanlarda yapılan şeylerden çok farklı ama böyle olması bence daha kötü. Çünkü insanlar arabaya, sitelere ve teknolojiye çok bağımlı.

Denizle ve temiz bir doğayla iç içe yaşamak çok başka olsa gerek. İşte tam bu yüzden orayı çok ama çok sevdim. Kültürel anlamda bana çok  fazla şey kattı. Bu gezi, insanların nasıl bir arada mutlu bir şekilde yaşayabileceklerini gösterdi. Çünkü orada küçük bir yerde bir sürü insan birlik ve beraberlik içinde yaşıyorlardı. Keşke şimdiki zamanlarda insanlarda hep o zamanlardaki gibi birlik ve beraberlik içinde yaşayabilse, yaşayabilsek. İyi ki  oraya gitmişiz. Herkese tavsiye ediyorum.

(Visited 110 times, 1 visits today)