Fanustaki Kaktüs

Öğretmenimiz bizden bir kavanozun dibine iki parmak kadar toprak koyun, onun üstüne kaktüs

dikin ardından da can suyu verip kavanozun kapağını sıkıca kapatın demişti. Benim aklımda öğretmenimizin dediği gibi yapmak vardı. Ama annem bir fanusun içine kum koyup üstüne kaktüsü dikelim dedi. Ve annemin dediği gibi yaptık. Kaktüsümü okula götürdüğüm gün öğretmenimiz: Neden böyle yaptın? , diye sordu. Ben de annem böyle yap dedi diye öğretmene söyledim. Sonra öğretmenim: tamam hadi bakalım, bir anne de böyle demiş, olacak mı bakalım dedi. Ve bunları yaptık çünkü sınıfta iklim değişikliği ile ilgili bir grup çalışması yapıyorduk ve bununla da kuraklıkta bitki yetiştirmeyi kanıtlayacaktık. Bundan biraz sonra fanusun strecini birisi yırttı çünkü baktığımda kocaman bir delik vardı ama onu bantlamaya çalıştım hiç olmayınca bandı çıkarayım derken daha da çok yırtıldı.Ben de yeniden streç getirerek fanusumu kapladım .  Ondan sonra hep kaktüsümü kontrol ettim.

Sonra gözlemime devam ederken tüm arkadaşlarımın kaktüslerinin buharlaştığını gördüm ama benim kaktüsümün bir kez bile buharlaştığını görmedim. İşte o zaman kaktüsümün olmayacağını anladım ama yine de hala olması için umut ediyorum. Umarım kaktüsüm çürümez, olur.

En başta biz kaktüsü dikerken anneme: anne bu olmaz demiştim ama annem beni dinlemediği için böyle yaptık ve hiç değilse denemiş olduk.

(Visited 149 times, 1 visits today)