Faydalı ve zararlı besinler

Hepimiz yemek yemeye, bir şeyler atıştırmaya bayılırız. Yediğimiz besinler arasında faydalı ve zararlı olanlar vardır. Bazen besinleri zararlı olmasına rağmen tadı güzel olduğu için tüketiriz. Bazen de faydalı besinlerin tadını beğenmeyip tüketmeyiz. 

Örneğin ben karnabahar, brokoli, kereviz ve pırasa gibi bazı sağlıklı besinleri tüketmekten hoşlanmam. Ama aslında bu yiyecekler çok sağlıklıdır. Faydalı diyebileceğimiz besinlerden tavuk, çorba, salata ve üzüm tüketmeyi severim.  Tabi çorba ev yapımı olmalı. Hazır çorbaların da fazla tüketildiğinde zararlı olduğunu düşünüyorum. Tavuklarda organik olmalı. Çok fazla zararlı besin tüketmemeye çalışsam da hamburger, İskender ve çikolata tüketmeyi severim. Bazı faydalı besinleri sevmediğim gibi bazı zararlı besinleri de sevmem. Örneğin, bir sürü kişinin sevdiği pizzayı sevmem. Bunu söylediğim zaman ise bazen ilginç tepkiler alırım. Pizza yemediğim gibi hazır meyve suyu ya da kola tüketmeyi de sevmem.

Meyveler ve sebzeler oldukça faydalıdır. Ne yazık ki meyveler de sebzelere göre daha çok tercih ediliyor. Bende böyleyim. Meyve yemeyi daha çok seviyorum. Çoğu meyveyi yerken sebzeler için aynı şeyi söyleyemiyorum. Örneğin kabak ve patlıcanı sevmem.

Ne kadar zararlı olduğuna bakmadan bile bile tükettiğimiz sağlıksız besinler vücudumuzu tehlikeye sokuyor. Yetersiz, dengesiz ve zararlı yiyeceklerle beslenen kişilerde belli hastalıklar oluşur. Örneğin;

1)Büyüme, gelişme ve vücudun çalışmasında problemler ortaya çıkar. 

2)Bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur. 

3)Zihinsel geriliğe neden olur. 

4)İleri seviyede şişmanlık (obezite) oluşur. *

 

Faydalı besinlerle beslenip, zararlı yiyecekleri az tüketirsek bu tür hastalıklar oluşmaz. Ben bu tür hastalıklardan şu ana kadar hiç birine yakalanmadım. Bir haftada en fazla 3 öğün sağlıksız yiyecek tüketirim. Sağlıksız yiyecek tutkum yok.

En çok anneannemin yemeklerini tüketmeyi severim. Evde yapılmış kek tüketmeyi tercih etmem, hazır kekleri tüketmeyi severim. Hazır ve evde yapılmış kekin arasında tatları, şekilleri, miktarı, verdiği enerji, birinin diğerine göre daha sağlıklı olması gibi çok fazla fark var. Fakat ben bu farkları düşünmeden çılgınca hazır kek yerim. Eminim sizler de bazı zararlı yiyecekleri yemeyi çok seviyorsunuzdur. Bunu abartmamak şartıyla yaptığımızda bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Sağlıklı ve lezzetli yemekler sizinle olsun 🙂 

*  http://www.saglikbilgileri.net/yetersiz-beslenme.html

(Visited 958 times, 1 visits today)