Futbol Tarihi

Futbol çok popüler bir spor. Bu oyun m.ö 300-200 Çin’de asker eğitiminde kulanılır. Eskiden toplar derinin içine kuş tüyü koyulup dikilir adına da cujuya denir. Bundan birkaç yüz yıl sonra kemari adlı oyun bulunur. Bir daire yaparak ve topu düşürmeden oynanan kemaride rekabet yoktur. Kemari’ye Antik Yunanistan’da episkiros adı verilir.

Episkiros iki takımla oynanır. Herhangi bir takım paslaşarak karşı takımın çizgisinden topu geçirmeye çalışır. Orta Çağ’da Avrupa’da İngiltere komşu köylerde güruh futbolu oynanır. Bu oyunda hiç kural yoktur, top karşı köyde belirlenen yere topla gitmeye çalışır. Blackheat takımından ebezer cobby morley ilk 4 futbol kuralı koyulur. 1872 yılında ilk uluslar arası maç oynanır. Bu maç İngiltere ile İskoçya arasında Glasgow’da gerçekleştirilir. Maç 0-0 biter.

1884’te British Home Chaponship düzenlenir. Artık futbolun birçok kural vardır. Şöyle bir özet yapabiliriz; korner ve penaltı vardır. Futbol maçları 90 dakika olur ve 2 devreden oluşur. Maç berabere biterse penaltılar ya da uzatmalar olabilir. Oyuncular yorulursa oyuncu değiştirilebilir. Faul ya da penaltı olursa kırmızı kart ya da sarı kart verilir. 1 kırmızı kart gören maç boyunca oynayamaz. 2 Sarı kart alan da oyundan atılır. Topa elle temas  etmek yasaktır.

 

(Visited 95 times, 1 visits today)