Futbolda ve Basketbolda Sakatlanmalar

Bilindiği üzere, futbolda ve basketbolda ciddi sakatlanmalar meydana gelebiliyor. Sizlere bunların sebeplerinden bahsetmek istiyorum.

Futbolda en çok meydana gelen sakatlanmalar ayak kırılmaları ve kafa çatlaklarıdır. Basketbolda ise en çok parmak kırıkları meydana geliyor. Mesela bir basketbol maçında, oyuncuların formalarının neden şortun içinde olması gerektiğini, hakemin neden bunu kontrol ettiğini hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi, zıplarken parmakların formaya takılıp zarar görmesini engellemektir. Futbolda ise bildiğiniz üzere, rakip oyuncudan top çalma olayı çok fazladır ve bu sırada sıklıkla sakatlanmalar olur. Örneğin, topu almaya çalışan oyuncu kayınca, kevin-garnett-rebound2topu kaçıran oyuncu istem dışı bu oyuncunun kaval kemiğine basıyor ve  kramponun çivili olması sebebiyle kaval kemiği kırılıyor veya eğiliyor. Futbolda diğer bir sakatlık ise kafa çatlakları. Örneğin köşe atışından sonra, rakiplerden biri kaleye kafa ile gol atmaya çalışırken, diğeri topu kafa ile uzaklaştırmaya çalışıyor ve ikisi de topa zıplıyor. Topa sert vurmaya çalışırken çarpışıyorlar ve ikisinin de kafasında çatlak oluşuyor. Bunun yanı sıra basketbolda da, yere düşüp kolun kırılma tehlikesi vardır. Kalecilerin işleri de oldukça zordur. Bazı durumlarda rakip kale oyuncusu topa vurmaya çalışırken istemeden kalecinin yüzüne ayakkabısının altı ile vurabiliyor. Kalecinin burnu kırılıyor ve yüzünde  de çok büyük bir hasar oluşuyor. Basketbolda da yüzde oluşan hasarlar vardır. Mesela, maç başlarken hava atışı yapan hakemden sonra maç başlar. Hava atışında iki oyuncu da topa doğru zıplarken oyuncuların dirsekleri diğer oyuncuların gözlerine çarpabiliyor ve gözler şişiyor. Diğer taraftan basketbolda çok fazla antrenman yapınca kas ağrıları meydana gelebiliyor. Çim sahalarına kıyaslav basketbol sahaları daha sert zeminden oluşmaktadır. Bu nedenle yaralanmalar daha ciddi boyutlarda olabilmektedir. Futbolda ise oyuncular topa çok sert vuruyorlar. Top oyuncuların yüzlerine çarptığında oyuncular baygınlık geçirebiliyor. Kaleciler, toplar çok sert geldiğinde bileklerinin hasar görmemesi için eldiven kullanırlar. Çünkü kaleci eldivenleri bilekleri koruyor ve hasar almamasını sağlıyor. Siz hiç eldivensiz kaleci gördünüz mü?

İzlerken veya oynarken keyif aldığımız bu sporlarda oldukça fazla yaralanma riski vardır. Bu yaralanmaların önüne geçebilmek adına dikkatli olmalıyız. Çünkü her spor dalının belli riskleri olduğu kadar, alınacak önlemleri de vardır.

(Visited 620 times, 1 visits today)