Gandhi

Günümüze kadar bir sürü lider bu dünyadan geçip gitti. Kimileri DÜnya’nın iyi bir yer olması,barışın sağlanması ya da milletinin bağımsızlığı için barışçıl bir mücadele verirken, kimileri karşısına gelen tüm herkesi yakıp yıktı. Fakat bazıları vardır ki ne yaparlarsa yapsınlar ondan sonraki nesiller onu örnek alacak ve onun izinden yürüyeceklerdir.

Gandhi, 2 Ekim 1869’da Hindistan’ın Porbandar şehrinde dünyaya gelmiştir. Tam adı ise Mahatma Gandhi’dir. Kendisi herkes tarafından insan haklarının en barışçıl savunucusu olarak tanınır. Gandhi,Hindistan’ın İngiltere sömürgesi olduğu dönemde yaşamıştır. İngilizlerın yaptığı ırkıçılık,barbarlık ve ayrımcılık yapmasına dayanamamış ve bir çözüm arayışı içine girmiştir. Aslında varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Londra’da hukuk okuyordu. Keman,dans,hitabet ve Fransızca ile ilgili çalışmalar yapıyordu. Okul hayatını sonlardırdıktan sonra kendi ülkesine dönüp 2 yıl avukatlık yaptı. Gandhi hiçbir zaman avukat olmak istemediğinden işe isteksiz gidiyordu. Güney Afrika’daki Hint fabrikasından davet gelince birinci sınıf kompartımanda Afrika’ya doğru yola çıktı. O yolculuğun Gandhi’nin büyük kurtarıcı olmasındaki payı çok büyüktü. Siyahi olmasından dolayı ayrımcılığa uğradı.Görevliler 3. sınıf kompartımana gitmesini söylediler. Gitmek istemeyince ise trenden atıldı.

Apartheid rejiminde Hint göçmenlerin lideri oldu. 1894’te ise Natal Hint Kongresi’ni kurduktan sonra ülkede Hindistanlar’ın giyinme,barınma ve yemek ihtiyaçlarını tek bir çatı altından karşılanmasını sağladı. Hintliler için bu yaptığı şeylere karşılık olarak halk Gandhi’yi tek lideri seçti. Ülkenin sadece Hristiyan evlilikleri tanıması üzerine iki bin Hindis

 

(Visited 86 times, 1 visits today)