Gizli Tarihimiz

Günümüzde birçok tarihi yer var. Bu tarihi yerlere çoğu kişi gidip de ne yapacağım diyor. Bence bu güzel tarihi yerleri gezip görmemiz gerekiyor. Bu güzel yerlere örnek olarak ‘’Süleymaniye Camii, Selimiye Camii, Asos Antik kenti, Truva Atı, Çanakkale’’ gibi pek çok örnek verilebilir. Ben vermiş olduğumuz tüm örnekleri ziyaret ettim ve çok etkilendim. Eğer ‘’ne var ki etkilenecek?’’diye sorarsanız, çok şey var derim. En önemlisi ise tarihimizi öğrenmektir. Benim en çok etkilendiğim yer’ ’ÇANAKKALE’’ oldu, çünkü oradaki insanlar bizler ve vatan için kan döktüler. Kimisi daha çocuk yaşta iken ölüme gönüllü gittiler.

 

Beni etkileyen başka yerler de vardı. Bir diğerinin adı ise ‘’ TRUVA ATI’’. Eski çağlarda bu atın içinde bir sürü insan varmış. Truva atını bir şehre gizlice girmek için tahtadan yapılmış bir makettir. Bu tarihi eserin hikayesi ise şudu: Bir gün bir şehrin kralı başka bir şehri ele geçirmek için bu ahşaptan maketi yapmaya karar vermiş. Daha sonra bu atın içine askerleri koymuşlar ve diğer şehre “bu atı size hediye etmek istiyoruz” demişler. Gece olunca atın içinde bulunan askerler dışarı çıkmış ve şehri yakmaya başlamışlar ve orayı almışlar .

 

 

Benim en çok şaşırdığım tarihi yerise Mimar Sinan’ın yapmış olduğu ‘Şemsi Paşa Camii‘’dir. Çünkü bu caminin garip bir özelliği var ve bu beni çok şaşırtıyor. Bu caminin üstüne hiçbir şekilde kuş konamıyor. Bu nasıl olabilir? Ben ilk duyduğumda herhalde “caminin üstünde bir madde var o madde kuşların üstüne konmasını engelliyor” demiştim. Acaba bunu yapmak mimar Sinan’ nın aklına nasıl gelmiş olabilir ki? Asos Antik Kentinin parçaları ise günümüzde hala parçaları bulunmaktadır. Bence bu parçalar Peri bacalarına çok beziyor. Asos antik kentinin bulunduğu yerlerde sincaplar ve yılanlar da bulunuyor. Bende bu hayvanlarla karşılaştım. Son olarak şelalelerden bahsetmek istiyorum. Şelaleler çok soğuk. Ben şelaleleri ilk gördüğüm zaman ilk olarak ne kadar da güzel ve temiz olduğunu düşündüm. İnsanlar şelale çok soğuk olduğu için karpuzları ve kavunları şelalenin soğukluğundan yaralanarak soğuk tutuyorlar.

Hem tarihi hem de doğal yerleri gezerek, yurdumuzu tanımalısınız.

(Visited 237 times, 1 visits today)