Grup Çalışmalarının Önemi

Daha önce en yakın arkadaşınızla beraber çalıştığınız halde grup çalışmalarından tiksindiğiniz oldu mu , ya da başka bir deyişle fikir ayrılıklarına sıcak bakmıyor musunuz ? Bu halde siz kesinlikle bireysel çalışmayı yani kendi kendinize fikir alışverişi yapmayı seviyorsunuz .

Gerek okulda gerek iş yerinizde hatta evinizde bile başka birileriyle çalışmak zorunda kaldığınız zamanlar eminim ki çok olmuştur . Eğer okulda başka birileriyle iş birliği içinde çalışıyorsanız bu sizi gelecekteki iş hayatınıza çok iyi bir şekilde hazırlar . Başka insanlarla çalışmanın önemini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz :

  • Yardımlaşmanın önemi
  • Birlik ve beraberlik
  • Sorumluluk bilinci
  • İletişim bağlarının güçlenmesi
  • Yaratıcılık

Yukarıdaki başlıkları açacak olursak bana kalırsa grup çalışmalarının en önemli yararı yaratıcılık kazanmaktır. Çünkü günümüz eğitim sistemine baktığımızda her ne kadar bizi ezbere yönlendirmeye çalışsalar da meslek hayatımızda yaratıcılığımızı sürekli konuşturmamız gerekmektedir. Örneğin insanlarda yaratıcılık anlayışı olmasaydı modern olarak adlandırdığımız makineleri belki de hayal bile edemeyecektik. Burdan yola çıkarak yaratıcılığın önemini asıl vurgulayan Elbert Hubbard ‘ın sözünü örnek verebiliriz:Bir makine, sıradan 50 kişinin yapabileceği işi yapar. Sıradışı bir insanın yapabileceği işi ise hiçbir makine yapamaz.

Grup çalışmalarını yaparken hem yardım isteyeceğiniz durumlar olduğundan hem de işleri paylaştırırken insanlarla konuşmanız gerektiğinden iletişim becerilerinizi geliştirmeniz konusunda da olanaklar sağlar ne de olsa ikna edici bir iletişim dilini öğrenmek günümüz şartları için oldukça önemlidir.

Bunların dışında tek başınıza görevinizi yaptığınızda sadece kendinizden sorumlu olursunuz fakat bu durum grup çalışmalarında değişmektedir. Demek istediğim o ki grup çalışması yaparken kendinizden sorumlu olabileceğiniz gibi diğer bütün grup üyelerinin de sorumluluğu o gruptaki bireylerin üzerine yüklenir . Sonuç olarak siz işinizi eksik veya yetersiz kalitede hazırladıysanız bu direkt olarak yapacağınız projeye yansır . Bu açıdan baktığımızda projeyi aynaya benzetebiliriz, ayna etrafında olan cisimleri olduğu gibi yansıttığı üzere projede üzerinde harcanan vakti, emeği olduğu gibi gören kişiye yansıtır .

Grup çalışmalarında dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de ne olursa olsun grup arkadaşımızın moralini bozmamaktır . Tabii ki küçük çaplı tartışmalar yaşanabilir ancak bu tartışmaların çok büyümeden kontrol altına alınması gerekmektedir . Bu durum da grup üyeleri arasındaki birlik ve beraberliği güçlendirmede rol oynar.

Sonuç olarak grup çalışmaları insanları küçük çaplı moral bozukluklarına itse de uzun vakitte bize pozitif olarak geri dönüş veren kısıtlı imkanlardan biridir. Bu yüzden bana göre grup çalışmaları bireysel çalışmalardan çok daha önemli bir yer kaplar . Atalarımızın da dediği gibi “bir elin nesi var iki elin sesi var. “

(Visited 58 times, 1 visits today)