Günü Yakala!

Hayalleri vardır insanların. Umutları vardır. En acı anında anımsadığı ve tekrar umutlanmasını sağladığı hayalleri vardır. Hepimizi ayakta tutan, yılmamızı istemeyen, engellere karşı gelmemizi sağlayan umutları vardır.
imageÇok uğraşır, çok çabalarız hayallerimiz için. Bir işe yaramaz bazen fakat biz yine de umudumuzu kaybetmemekte direniriz. İstemeyiz kaybetmeyi çünkü elimizde olan tek şeydir o umut. Ama bazen kaybederiz ya da öyle sanırız, bıkarız, yoruluruz, hayal etmekten yoruluruz, kurduğumuz hayallerin gerçekleşmemesinden bıkarız. Boş yere çırpındığımızı düşünür, fırtınada okyanusun ortasında yolunu bir türlü bulamayan bir geminin kaptanı gibi boş yere uğraştığımızı düşünürüz. Belki de durum o kadar kötü değildir. Sadece biz fazla kaptırmışızdır kendimizi hayallere. Fazla ummuşuzdur, az gerçekleşmiştir. Ama yine de vazgeçemeyiz hayallerimizden. Umut bitti deriz ama hayallerimizi bırakamayız.image

İnsanlar olmuş olanlara bakarak, “Neden?” diye sorarlar. Ben olmamış şeyleri düşünerek, “Neden olmasın?” diye sorarım.*

image

Çünkü bir yerden sonra sıkılıyor insan.

imageUmudunuz olsun yine. Hayalleriniz de olsun tabii ki ama hayallerinizin gerçekleşmemesi sizin mutluluğunuzun önüne geçmesin. Hayattan zevk almanızın bir engeli olmasın.

Boş verin.

Siz de yeni umutlarla yeni hayaller kurun.

image

 Anı yaşayın. Yaşadığınız şeylerle mutlu olun. Geçmişi çok kafanıza takmayın. Dünyaya bir kez geliyorsunuz ve burada olduğunuz zamanı geçmiş yüzünden kahrolarak ya da gelecek yüzünden endişelenerek geçirmek yerine anın tadını çıkarın. Hayatı yaşamaya bakın.

image

Gülün.

Hepimizin derdi var. Ama olsun. Değiştiremeyeceğiniz bir şeyse çok da üstelemeyin. Gerek yok. Mutlu olun. Ufak şeylerde büyük mutluluklar arayın. Eminim “Üzülüyorum.” diyenlerin çoğu mutluluğu aramıyorlardır. Üşenmeyin gülmeye. Kahkaha atın. Sevinin. İnsanların sizin hakkınızdaki kötü düşüncelerini çok kafanıza takmayın.

Sarılın. Sarılmaktan korkmayın. Sevmekten korkmayın. En kötü üzülürsünüz. Arkadaşlarınıza sarılın, ailenize sarılın. Dışarı çıkıp “free hugs” yapın. Sarılarak anlatın söyleyemediklerimizi. Bir şey olmaz. Belli edin sevginizi. Sarılmak isterseniz sarılın. Sevmek isterseniz sevin. Sadece yapmak istediğiniz için yapın bir şeyleri.imageİnsanlara güvenmekten, inanmaktan, bağlanmaktan vazgeçmeyin. Bazen karşısındakinin ne düşüneceğini önemsemeden davranırlar. Üzerler. Ama siz vazgeçmeyin. Tekrar deneyin. En fazla tekrar aynısı olur. Bu sefer farklı yollar deneyin.

Üzülün. Gülün. Sevinin. Ağlayın. Sinirlenin. Kahkaha atın. Eğlenin. Boş verin. Çok takmayın. Hayatla dalga geçin.

*George Bernard Shaw’ın bir sözü.

(Visited 173 times, 2 visits today)