Hapishane Ve Suç

Hepimizin bildiği üzere günümüzde dünyada ve daha da önemlisi ülkemizde günden güne suç oranları ne yazık ki artmakta.  Bu sebeple devlet ve yönetim ise bu konu hakkında bir şeyler yapmak zorunda kalıyor çünkü hızla artan suç vakaları ve suçlular nedeniyle bir çok yeni kaynak ve mekana ihtiyaç duyuluyor. Peki sizce bu durumun önüne geçebilmek için bazı yasalarda değişiklikler mi yapılmalı, yoksa bu konu hakkında bir şey yapılmayıp yeni hapishaneler inşa ederek sorunu çözmeli miyiz? Daha doğrusu sorunu çözdüğümüzü mü sanmalıyız?

Konu hakkında biraz daha açıklayıcı olmak için bildiğimiz üzere suçluların hapishanede yaşaması devlete ve ekonomi açısından kötü bir etkendir çünkü hapishanedeki insanlar para ödemeden orda barınır, yemek yer ve çeşitli kaynakları tüketir bu nedenle suçlu ve hapishanede olan vatandaş sayısı fazla olan ülkeler ekonomik açıdan sıkıntılar yaşayabilir. Bununla birlikte hapishanede olan ve suçlu vatandaş sayısı daha fazla olan ülkeler daha az olan ülkelere nispeten daha az gelişmiş olarak görülür.

Bu konu hakkında benim düşünceme gelirsek kesinlikle yasaların ve hukukun daha ağır cezalar vermesi, devlet ve genel olarak insanlar için daha yararlı olacaktır.  Böyle düşünmemin sebebi ise ilk olarak cezalar ağırlaştırılırsa suç işlemeye meyilli insanlar cezalar sebebiyle ve korku algı yönetiminden dolayı suç işlemekten daha çok çekineceklerdir. Böylece suç oranlarında yaşanacak azalmayla birlikte hapishane ihtiyacı azalacaktır.

Fakat ne yazık ki bazı durumlarda bunun tam tersi yaşanıp, suçlu olan insanları tutuklamayıp böylece bu oranları indirebileceğimizi sanıyoruz. Bu da şuanda ülkemizde yaşanan bir çok suç faaliyetine ve vakalarına, hatta yüzbinlerce canın katledilmesine sebep oluyor. Bu açıdan bakınca ise hapishanelerin dikilmesi çok daha mantıklı geliyor. Ama sorunumuzun kökü en başta suç işlenmesine dayandığı için yasaları farklılaştırırsak, tamamen suç oranını sıfırlayamasak da bu oranlarda bir iniş yaşanması kesindir. Ve böylece bir kere daha yasaların ağırlaştırılmasının daha etkili bir çözüm olduğunu görmüşüzdür.

Sonuç olarak  benim görüşümce hapishane eksikliği sorununu suç oranlarını indirerek çözmek en etkili yöntemdir. Bu oranları indirmek için ise yasaların ağırlaştırılması ve böylece suç oranların düşmesi kesinlikle en mantıklı  çözümdür. Çünkü böylece hem devletin kaynakları tükenmeyip gelişmişlik ve kalkınma açısından ülkede ilerleme görülecektir.

 

(Visited 4 times, 1 visits today)