HAYALLERİMİN ARASINDAYKEN

Evet, hayaller. Sizce hayaller nedir, neden varlar ya da bizim ne işimize yarar? Aslında bu soruların birden fazla cevabı vardır ve birçok kişininki farklıdır. Bence hayaller, insanların hayatlarını arada bir kontrol eden birkaç düşüncedir. İnsanlar bazen istediklerini, düşüncelerini, fikirlerini ve günlük hayatta birçok kez karşımıza çıkan sorunlarını hayal eder. Peki hayallerimiz bizim ne işlerimize yarar? Basit bir açıklaması var ama sizlere küçücük bir hikaye anlatarak başlayacağım.

Günlerden birinde ve birçok günde (yanlış anlaşılmasın diye) Melek adında bir kız varmış. İsmi gibi güzel bir kızmış. Bugün de diğer günler gibi istediği gibi gitmemiş. Her günkü gibi bugün de bir şeyi kaçırıyormuş ve o  küçücük şey onun gününü mahvediyormuş. Hoşlanmasa bile akşam erkenden okul için uyumuş. Sabah uyanıp hazırlanmış ve okula gitmiş ama bu sefer günü tahmin ettiği kadar kötü geçmemiş, Tam tersine çok iyi geçmiş. Bunun nedeni ise daha önce hiç yapmadığı bir şeyi yapmış ve keşfetmişti. Bu şey hayaldi. Çünkü diğer her günde yaptığı yanlış olmasaymış gibi düşünmüş ve hayal edince aslında nasıl yapacağını bulmuş ve yanlışını anlamıştı. Ayrıca yanlışının o şey olduğuna ve bu sefer yapacağına inanmış. Melek bunu fark edince hem mutlu olmuş hem de günü tahmin edemeyeceği kadar güzel geçmiş.

Evet, buradaki ana fikrimiz aslında hayal etmek. Bizim gün boyunca yaptığımız o küçücük hataların neler olduğunu ya da hataların oluşturduğu şeyleri fark etmemizi sağlıyor ve aslında bahsedilmemiş gibi olsa bile aslında hayaller bizim özgüvenimizi arttırıyor. Yani hayaller bize günlük hayatta çok yardım ediyor. Ayrıca Melek’in yaptığı o küçük hatayı size söyleyeyim mi? Kendisine güvenmemesi ve en önemlisi hayal kurmamasıydı.

(Visited 1 times, 1 visits today)