Hayallerinin Peşini Asla Bırakma!

Ne kadar zor bir hayata sahip olursan ol , ne kadar sana başaramayacağını söylerse söylesinler asla hayallerinin peşini bırakmamalısın. Ancak böyle yaparsan dünyadaki özel insanlardan biri olabilirsin; sabır,hedef ve yılmadan devam etmek gerekir. Düşeceksin,kalkmayı da bileceksin.Başaracaksın,”ne oldum” demeden yoluna devam edeceksin.Görüyorsunuz bunun sınırı yok.Hem hiç bireysel olarak daha iyi olmanın sonu olur mu? Özel insanlardan biri olan Walt Disney’ den bahsedeceğim sizlere.

Walt Disney ; 5 Aralık 1901 yılında Chicago – A.B.D ‘ de dünyaya geldi. İrlanda göçmeni olan Disney , Flora – Elias Disney ‘ in beş çocuğundan biriydi. Ailesinin ekonomik durumu oldukça kötüydü ve hep çalışıp para kazanmak zorundaydı. Bu yüzden çok zor bir çocukluk dönemi yaşadı. Üstelik babası da hasta olduğu ve çalışamadığı için evin ihtiyaçları karşılanamıyordu . Walt Disney çok küçük yaşlardan itibaren hava bile aydınlanmadan önce çalışmak için kalkıyordu . Bulduğu her işte çalıştığı için eğitim hayatı yarıda kaldı. Bu yüzden bir meslğe de sahip değildi. Babası öldüğünde onu tedavi ettiremediği için  kendisini suçladı , bunun etkisinden kurtulamadı.

Maddi zorluklar içinde olsa da  Walt Disne,y kitap okumayı çok seviyordu . Bir gün, aldığı bir kitabın arkasında bir reklam gördü. Reklamda bir sanat okulunda ücretsiz eğitim alabileceği yazıyordu. Bu eğitimini tamamladıktan sonra uzunca bir  süre resim çizerek para kazanmaya çalıştı. Bir  türlü yeterince para kazanamıyor , hayatını değiştiremiyordu. Ama hiçbir zaman pes etmedi. Her seferinde yeni şeyler denedi denedi ve tekrar denedi. Sonunda başaracak , her şeyi değiştirecekti…

Birgün bir depoda çizim yapmaya çalışırken yanında bir tıkırtı duydu. Bu bir fareydi. Onun hareketleri çok hoşuna gitti ve onunla arkadaş oldu. Ona peynir veriyor ve saatlerce onu izliyordu. Bu küçük fareden etkilenerek fare çizimleri yapmaya başladı. Bu çizimleri de yanına alarak Hollywood ‘ a doğru yola çıktı. Sanat okulundan çok yakın arkadaşı olan Iwerks ‘ le birlikte bu fareye Mortimer adını vermişlerdi fakat sonra Walt Disney ‘ in eşi Lilly ‘ nin  önerisiyle Mickey Mouse olarak değiştirdiler.

1928 yılında ilk filmi olan Steamboat Willie ‘ yi yaptılar ve izlenme rekorları kırdılar. Buradan sonra hayatı degişmeye başladı ve artık hayallerini peşini bırakmadığı için kazanma zamanı geldi.  İlk filmin ardından birçok başarılı çizgi film çekildi. Yıldızı hızla parlayan Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Sonrasında;  Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı.

Sonuç olarak ; çok zor bir hayatı olmasına rağmen asla vazgeçmeyen Walt Disney , 65 yaşında akciger kanserinden dolayı öldü. Ama geriye bizlere harika animasyonlar yaratan bir şirket , gitmekten çok mutlu olduğumuz Disneyland ve örnek alınması gereken hayat hikayelerinden birini bıraktı.

(Visited 525 times, 1 visits today)