Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar

Arkadaşlar bugün sizlerle icatların tarihi hakkında bilgi alacağız. Öncelikle vazgeçilmez olan telefonla başlayalım.

TELEFON

gunumuze-k_1358607032260

Arkadaşlar telefon iletişimi sağlayan bir araç olmakla birlikte insanların hayatını kolaylaştırıp onları eğlendiren de bir araçtır.

15 Şubat 1880’de ilk telefon görüşmesi yapılmıştır. Telefonu icat eden Alexander Graham Bell’dir. İlk cep telefonun mucidi ise Martin Cooper’dır. İlk telefonlar:

1-) Motorola

2-) Nokia

3-) İphone’dir.

Ve bence telefon insanları olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen bir araçtır . Bunun yanısıra insanlara çağ atlatmıştır. Ve bir de tekerlekten bahsedelim.

TEKERLEK

3021814_11378

Tekerlek insanların önemli bir  buluşu olup , bunun sonucunda yeni icatlar ortaya çıkarıp insanlığın yeni bir ışığı olmuştur. Tekerlek yeni ulaşım araçlarının tasarlanmasında da büyük önem taşımaktadır. Tekerlek bir aracın yerin sürtünme kuvvetini azaltarak yollarda rahat ilerlemesini sağlar. Aynı zamanda günümüzde evlere bile gelmiştir tekerlek. Tekerlek ilk olarak M.Ö. 3.500 yıllarında bulunup ilk olarak Mezopotamya medeniyetlerinde rastlanır. Ve tekerlek günümüzde çokça kullanılan bir buluştur .

Evet arkadaşlar gelgelelim arabanın tarihine :

ARABA

araba

Araba ulaşımda tarihi bir önem taşımaktadır. Araba eskiden daha modern olmayıp günümüzde ise modernleşen bir ulaşım aracıdır. Araba ilk olarak MÖ 19. Yüzyılda buharla çalışmıştır. 2.Dünya savaşından sonra otomobil satışları bir hayli artmıştır. İlk arabalar;

1-) Alfa Romeo

2-) Anadol

3-) Audi

Evet şimdi sırada helikopter var;

HELİKOPTER

helicopter-diagram

Helikopterde bir ulaşım aracıdır fakat bu araç uçan bir araçtır. Helikopter pervanesi olan bir araçtır. Hatta günümüzdeki en büyük helikopter 33m dir. Helikopterin farklı amaçları vardır. Bunlar kişisel konfor, savaş alanı ciddi hastane işleri uzak yerlere uçuş gibi kullanım yönleri vardır. Aynı zamanda da birbirleriyle barışık milletler helikopter ihracatı yapabilirler.

Birazda ampulden bahsedelim bakalım:

UNITED STATES - CIRCA 1911: Inventor and physicist Thomas Alva Edison (1847 - 1931) looking at a lightbulb (Photo by Nathan Lazarnick/George Eastman House/Getty Images)
UNITED STATES – CIRCA 1911: Inventor and physicist Thomas Alva Edison (1847 – 1931) looking at a lightbulb (Photo by Nathan Lazarnick/George Eastman House/Getty Images)

Ampul insanların aydınlanmasını sağlayan ve sokaklara hayat veren bir alettir. Ampulü Thomas Edison bulmuştur. Ve günümüzde de üç ampul çeşidi bulunmaktadır bunlar:

1-) Normal ampul

2-) Florasan ampuller

3-) LED ampullerdir

Ve bence bu teknolojik gelişmeler icatlar sürekli insanların hayatını kolaylaştırıp geleceğe yeni bir ışıkla bakmamızı sağlamıştır. Ve icatlar günümüzde de gelişmeye devam etmektedir

 

Kaynakça: tr.m.vikipedia

 

 

(Visited 857 times, 1 visits today)