II.Dünya Savaşı’nda Nazilere Korku Salan Birlik: Hayalet Ordu

Hayalet Ordu, birazdan anlatacağım görsel ve işitsel şovlarının dışında oldukça esrarengiz bir görüntü çiziyordu. Nazi birlikleri ormanlık alanlarda kamp ateşleri buluyor, ancak etrafta hiç kimseyi göremiyordu. Dört bir yandan yaklaşan tank seslerini duyuyor, ancak hiçbir şekilde bu birliklere dair bir iz bulamıyordu. Bunun dışında Naziler, zaman zaman sadece 4 kişiden oluşan bir asker ekibinin 40 tonluk tankı ellerinin üzerinde taşıdığını görüyor, duruma bir türlü anlam veremiyordu.

Tüm bu durumlar sonrasında Naziler bu orduyu “Hayalet Ordu” olarak adlandırmıştı. Peki, aslında bu ordunun sırrı neydi?

1944’te II. Dünya Savaşı’nın en şiddetli zamanları yaşanıyordu. ABD, okyanus ötesinden gelerek savaşa katılmış, müttefik devletler Avrupa’ya geniş çaplı bir çıkarma harekatı yapmayı planlıyordu.


İkinci dünya savaşındaki büyük sır: Hayalet ordu

Fransa’yı Almanların elinden kurtarmak isteyen ABD ve İngiliz orduları Normandiya planları yapmaya başlamıştı.ABD subayları Ralph Ingersoll ve Billy Harris, savaş sanatında devrim niteliği taşıyan bir fikir ortaya attılar: Hayalet (sahte) bir ordu kuracaklardı.Bunun üzerine ABD, çok gizli bir birlik olan 23. Garnizon Özel Kuvvetlerini kurdu. Bu 1100 kişilik birlik savaştan sonra Hayalet Ordu diye anılacaktı.Aralarında ünlü moda tasarımcısı Bill Brass, ressam ve heykeltıraş Ellsworth Kelly gibi isimlerin de bulunduğu Hayalet Ordu, Amerikan ordusunun hatlarındaki açıkları kapatmak için şişme tanklar, toplar ve uçaklar dizayn etti.Tankların, uçakların, diğer askeri araçların ve silahların maket hallerini yapan birlikler, bir keresinde 1000 kişi olmalarına rağmen bu sayede 30 bin askerden oluşan bir birlikmiş gibi gözükmeyi başararak Nazileri uzak tutmayı başardı.Ses teknisyenleri, 25-30 km öteden duyulabilen ve sanki tanklar yaklaşıyormuş gibi düşündürten sesler yaratıyor ve bu şekilde Nazi birliklerini korkutuyorlardı. Bunun yanı sıra “Spoof Radio” adı verdikleri bir planla da gerçek radyo yayıncılarını taklit ederek yanlış bilgiler yayarak bu şekilde dönemin ünlü Nazi radyo propagandacılarını bile kandırmayı başardılar.

İkinci dünya savaşındaki büyük sır: Hayalet ordu

Yükseltilerin bulunduğu bir arazide, bayır çıkan bir tankın motor sesi dev hoparlörler aracılığıyla çalınıyor ve 20 km çapında bir alanı etkileyecek şekilde aktarılabiliyordu.

İkinci dünya savaşındaki büyük sır: Hayalet ordu

İllüzyon yaratmak için eğitilmiş telsiz operatörleri yanlış istihbarat sinyalleri yayınlayarak ve hatta bazen üst düzey komutanları taklit ederek Almanları çileden çıkarıyordu.Askerler, şişme tankları bir yerden bir yere taşırken çok dikkatli olmak zorundaydı. 3 ton ağırlığındaki bir tankı 4 askerin taşıdığı görülürse, operasyon tehlikeye girebilirdi.Hayalet Ordu göreve başladığı tarihten itibaren yirmiden fazla başarılı görev yürütmüş ve ABD birliklerinin Almanya içlerine doğru ilerlemesine büyük katkı sağlamıştı.Yakalanan Alman subaylarından birinin itiraflarına göre Alman birlikleri, Hayalet Ordu’yu aylarca gerçek bir birlik sanmıştı.

İkinci dünya savaşındaki büyük sır: Hayalet ordu

Almanları bir birlik hareketliliğine inandırmak için küçük bir kasabaya konuşlandırılmış şişme kamyonlar.İkinci dünya savaşındaki büyük sır: Hayalet ordu

 Sahte bir gözcü uçağıİkinci dünya savaşındaki büyük sır: Hayalet ordu
Hayalet Ordu’nun askerleri şişme bir uçağı denetliyorlar.
(Visited 170 times, 1 visits today)