Kediler Hakkında Bilmedikleriniz

Kedilerimiz Neden En Sevdiğimiz Koltuğu Parçalar?
img-20161117-wa0017

Bunun iki nedeni vardır:                 

1.Kediler belli dönemlerde tırnak biler ya da dökerler. Bunun için her hangi bir yeri tırmalamaları gerekir. 2.Kedilerin ön ayaklarında koku bezleri bulunur. Bir yeri tırmaladıkları zaman koku ortaya çıkar. Kediler de bu kokuyu güzel düşündükleri için sahiplerinin en sevdiği koltuğu parçalarlar ve bu hareket sonucunda sahiplerine güzel bir koku verdiklerini düşünürler.

Kediler Niçin Mırlar?

img-20161117-wa0011

Kedilerin mırlama özelliği bir haftalıkken başlar. Bir haftalıkken mırlamalarının nedeni esas işlevi annelerini emerken her şeyin yolunda gittiğini ve sütün ulaşması gereken yere ulaştığını belirtir. Mırlayan kedi hayatında mutlu bir kedidir. Mırlamak aynı zamanda teşekkür ifadesidir.

Kedi Sizi Görünce Niçin Yere Yatarak Göbeğini Açar?

img-20161117-wa0012

img-20161117-wa0019

 

 

 

 

 

Eğer kedinin yattığı bir odaya girerseniz ve onu sevdiğinizi kelimelerle belirtirseniz, kedi yere yatarak göbeğini açacaktır. Bu hareket onun size olan inancını gösterir. Kedi genellikle bu hareketi sadece güvendiği kişiler olan sahiplerine yapar.

Kedi Niçin Dışkısını Gömer?img-20161117-wa0018

Çoğu insan kedilerin bu hareketi titiz oldukları için yaptığını düşünür. Fakat bu doğru değildir. Kedilerin bunu yapmasının nedeni kedilerin kendi kokusunu kapatmaya çalışmasıdır. Fakat bu davranış kokuyu tamamen kapatamasa da büyük ölçüde engeller.

img-20161117-wa0002

Son olarak bir kedi hikayesinden bahsedeyim.

*Bir zamanlar fareler çok zor duruma düşmüş, çünkü kedi etrafta gördüğü ne kadar fare varsa hepsini yakalayıp öldürüyormuş. Fareler toplanıp kediden nasıl korunacakları hakkında bir çare aramışlar. Ama çare bulmak zormuş, en tecrübeli fareler uzun uzun nafile düşünmüşler. Sonunda genç bir fare ayağa kalkıp şöyle demiş: ”Bir çan alalım, kedinin boynuna asalım, böylece yaklaştığını hemen duyarız!” Hep bir ağızdan neşeyle ”Bu iyi bir öneri, hemen harekete geçelim” diye bağırmışlar. Bütün paralarını birleştirip bir çan almışlar. Sonra tekrar bir araya gelmişler:”Peki çanı kedinin boynuna kim asacak?” Yine hep bir ağızdan bağırışlar: “Ben asmam!” “Yok bende asmam!” Güzelim çan yerde işe yaramadan yatadursun fareler kavgaya tutuşmuşlar. İçlerinden biri “Senin suçun işte, gitti bütün paracıklarım” derken öteki de “Hayır, senin kendi suçun” diye bağırıyormuş. Sonunda bir bahçe cücesi çanı farelerden satın almış ve çayırdaki güzel bir çiçeğe hediye etmiş. İşte o zamandan beri “çan çiçekleri” vardır.

*Kaynakça: Kedi Hikayeleri

kediler-hakkinda-ilginc-bilgilerkediimagesimages-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 974 times, 1 visits today)