İnsanların Yüreği

İçimizde bulunan o gizli yürek, aslında çok şey yapar. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Yaşamamızı sağlar
  • İnsanları sevmemizi sağlar

Bunlar az olsa da içinde yer alan bir çok şey vardır. Yaşamamızı sağlarken bizim için sürekli kan pompalar. Bunu sürekli yapmak zorunda çünkü bir kere bile kan pompalamassa ölürüz. Hiç düşündünüz mü bir insanın yüreği olmadan nasıl yaşayabileceğini? Kan pompalamasa ölürüz. Ama sadece bu değil. Bir insanın yüreği olmassa sevemez. Bu önemli bir şeydir, çünkü eğer sevemezsek acıma duygusunu da tadamayız. Mesela bir arkadaşınızın canı yandığında ve ağladığında siz içinizden ona acırsınız, bunu sağlayan işte o yürektir.

Bir şeyin güzel olup olmadığını belirlemek için de yürek gereklidir. Ancak yürek temizse bunu yapabilir, çünkü kötü kalpli insanlar asla iyi ile kötüyü ayırt edemezler. Zaten bu yüzden sürekli kötü kalpli insanların içinde doğan bir kötülük kıvılcımı vardır. Bence bir insanın iyi kalpli birisi olduğu, dış görünüşünden değil yüreğinden anlamalıyız. Çünkü dış görünümü kötü olan bir insan, belkide Dünya ‘ya çok büyük bir iyilik yapmış da olabilir. Yani ön yargılı davranmamalıyız. O insanın dış görünüşü kötü diye yüreği de mi kötü olacak? Maalesef bunu düşünen Dünya ‘da bir çok insan var. Zaten o zaman kötü kalpli insanlar, dış görünüşü kötü olan insanlar değil, bunu düşünen insanlar olur. 

Özellikle DENİZ GEZMİŞİ hatırlayalım. Deniz Gezmiş, gerçekten çok yürekli bir insandı. Kalbi ona sürekli bir şey söylüyordu. Ve o da yüreğini dinleyip kalbinin sesine gitti. İnsanlar onu tehdit etse de o, kalbinin sesine gidip canından oldu. Ama bir çok gence de yol gösterdi.

Özellikle birini sevecekseniz sevmek için değil, yürekten sevmek için sevin. Ve asla, kalbiniz size güzel bir şey fısıldıyorsa bu şansı değerlendirip kalbinizin sesine doğru gidin. Ve bu kıvılcımı sakın kaçırmayın.

Sonuç olarak  gerçek sevgi dışta değil içe olandır. Ve özellikle unutmayalım ki biri için döktüğümüz o göz yaşı bile o kişiye değer verdiğimizi gösterir.

 

 

 

(Visited 199 times, 1 visits today)