İNTERET Mİ YOKSA ARKADAŞLIK MI?

Bilgisayar oyunlarını çok severim ama arkadaşlarımla dışarıda oynamayı da çok severim. Her iki durumda da yapılabilecek çok güzel etkinlikler var. Ama her ne kadar teknoloji ortamı olsa da, her ne kadar çok eğlenceli bir şey olsa da ben arkadaşlarımla birlikte vakit geçirmeyi ve onlarla oynamayı tercih ederim. Aslında bence kim olsa bunu ister. Neden mi?

Çünkü arkadaşlarımla olduğum zaman içim daha rahat eder. Herhangi bir zor durumda arkadaşlarımın da bana destek çıkabileceğini bilmek beni daha da rahatlatır. Ayrıca internet ortamında oynadığım oyunlardan ve bilgisayar ortamından çalıştığım projelerden çok daha sadık ve çok daha yakın arkadaşlıklar kurabilirim. Ama burada şöyle bir soru aklıma gelir. İnternet ortamından edindiğim arkadaşlar, yüz yüze görüşerek edindiğim arkadaşlar kadar iyi ve sadık olabilir mi? Bence bu sorunun yanıtı hayır. Bir kere edindiğin arkadaşın yüzünü görmek, insanın o kişiyi tanımlamasında yardımcı olur. O anda o kişinin ne yaptığını bilmek de bizim kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. İnternet ortamından edindiğimiz kişilerin yaşını ve kişilik özelliklerini bilmediğimiz için internetten edindiğimiz arkadaşlıklar hem daha güvensiz hem de daha az samimi olur. Peki sadece bu mu? Tabiki hayır sosyalleşmemiz açısından da yine en iyisi dışarıda arkadaşlarımızla birlikte oynamaktır. Bilgisayar ortamında beş yüz arkadaşımız bile olsa yine de bu ortam ‘asosyal’ kavramına girer ve hem ailemin hem de benim istediğim olan sosyal yani yüz yüze olan arkadaşlıklar yine bu konuda da en iyisidir. Ayrıca arkadaşlarımız bizim kendimize olan öz güvenimizin de artmasına yardımcı olur. Onlarla beraber geleneksel olarak oynadığımız futbol, basketbol, saklambaç, yakalamaca, hırsız polis, istop, voleybol ve yakar top gibi aktivitelerde beraber dayanışma içinde oyunlarda takım olmamız, beraber mutlu olmamız ve beraber heyecanlanmamız yine internette oyun oynamaktan çok daha iyidir. Burada internette oyun oynamak kötüdür demiyorum sadece arkadaşlarımızla güneş altında beraber eğlenerek oynamak, bilgisayarda oyun oynamaktan çok daha iyidir diyorum. Mesela saklambaç oynarken beraber bir takım olarak özgürce düşüncelerimizi ifade edebildiğimiz ve ortak bir çıkarıma vardığımız için de arkadaşlarımızla beraber oynamak daha iyidir. Çünkü hem bireyin hem de oynadığımız arkadaşlarımızın fikirlerini ifade edip, açık sözlü olması konusunda yine çok faydalıdır.

Yani daha aslında bir çok şey yazılabilir. Çünkü sosyal bir ortamda arkadaşlarımızla beraber oynamak bize birçok güzel kazanımlar katar, her açıdan çok büyük fayda sağlar.

Arkadaşlarımı seviyorum 🙂

(Visited 31 times, 1 visits today)