iPhone 7: Her Şeyiyle Mükemmel Değil!

Merhabalar! Bugün sizle iPhone 7 hakkında konuşacağım.

Öncelikle iPhone 7’nin kutu içeriğiyle başlayalım. Kutu içeriğinde tabi ki önce telefonun kendisine bakmalı. Bir adet şarj cihazı ve bir dönüştürücü yolluyorlar. Bu dönüştürücü sayesinde eski kullandığınız kulaklığınızı kullanabiliyorsunuz. Bildiğiniz üzere Apple kulaklık girişi köklü bir değişime gitti. Bu değişim ise artık bildiğimiz kulaklık girişli kulaklıkları ve kulaklık girişini kaldırıp yerine ”lightning” girişli kulaklıklar getirdiler. Ve bu girişli kulaklıklar normal bildiğimiz iPhone 6’da da kullanılabiliyor. Kutu içeriği bu kadar. Zaten standart telefon kutu içeriği.

indir

Şimdi telefonun donanımına gelelim. iPhone 7’nin 3 çeşit GB seçimi vardır. Bunlar: 32,128 ve 256 GB’dır. Fakat siyah olan modelinde sadece 128 ve 256 GB seçeneği vardır. Telefon 2 GB Ram’e sahiptir. Telefonun uzunluğu 5,44 inç, genişliği ise 2,64 inçtir. Telefon kalınlığı ise 0,28 inçtir. Telefonumuz 138 gramdır. Tabi ki en önemli özelliklerinden birisi de suya ve toza karşı dayanıklı olmasıdır. Telefonun ekranı 4.7 inç ve çözünürlüğü ise 1334×750 pikseldir.

Telefonun iPhone 6’dan fazla tasarım farkı bulunmuyor fakat içerik, yani donanım olarak geliştirmeler var. Ortaya çıkan ”home” tuşunun bozulması ve dediğim gibi su geçirme sorununun önüne geçilmiştir. Home tuşunun bozulması sorununu da “TAPTIC ENGINE” adı verilen teknoloji ile sağlamışlardır.

18429-17192-taptic-top-l

Apple’ın, iPhone üzerinden aldığı en büyük eleştirilerden biri de kamerasıydı. iPhone 7 ile birlikte bu sorunu büyük ölçüde giderdiler. Optik sabitleme özelliğiyle birlikte de telefonunuz sallanırken veya bisiklet ya da motor üzerinde çekim yaparken görüntünün olabildiğince sabit kalmasını sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde, ayrıca düşük ışıkta çekilen fotoğraflar da kaliteli çıkmaktadır. Sayısal olarak kamerada fark olmamasına rağmen gerek kalite gerek renk sıcaklığı olarak geliştirildiği söylenebilir. Telefonun ısınma sorunu bulunmamaktadır. Maksimum kullanımda dahi en fazla 10 derece artmaktadır. Şarj tüketimini ben biraz fazla buldum fakat sizin görüşünüz farklı olabilir.
18439-17303-160928-iphone_7-camera-l

Ayrıca iPhone 7’nin ”AirPods” adı verilen kablosuz kulaklıkları güzel fakat hem 799 TL gibi çok pahalı bir fiyat ile satışta hem de küçük olduğu için kaybolma ve düşürme riski de bulunmaktadır.

airpods_04

Şimdi benim beğenmediğim ve Apple tarafından açıklanmış kötü özelliklere gelelim. iPhone 7’nin benim en sevdiğim rengi olan siyah olan renginin çizilme ihtimalinin çok yüksek olması. Yani yaklaşık 5000 TL para verdiğiniz bir telefona çizilebilir diyorlar. Bu benim çok garibime gitti. Çünkü o kadar para verdiğim bir telefonun çizilme ihtimalinin olmasını istemem doğal olarak. Kim ister ki? Ve bunun yanı sıra hızlı ve kablosuz şarj özelliği iPhone 7’de bulunmamaktadır. Yani 5000 TL vereceğim ama iPhone 6’dan donanımsal farkı olacak. Kusura bakmayın ama 5000 TL’ye değeceğini sanmıyorum.

(Visited 122 times, 1 visits today)