İş Hayatı ve Teknoloji

İş hayatı ve teknoloji gün geçtikce daha da  iç içe olmaya devam ediyor. Bu durum kimini olumlu kimini ise olumusuz etkiliyor. Peki, teknolojiyle iş hayatının bu kadar iç içe olması yıkım mıdır yoksa; dönüşüm müdür?

Öncelikle bu soruya cevap bulmadan önce bu durumun işten işe değişim gösterdiğini bahsetmekte fayda var. Çünkü bu konuda bir sürü çevresel faktör var. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak soruya cevap vermek daha doğru olur. Günümüzde teknolojinin, iş hayatındaki etkileri çoğunlukla olumludur yani dönüşümdür. Çünkü teknolojinin asıl amacı zaten insanların işini kolaylaştırmak. Mesela yapay zekanın yaygınlaşması ile beraber hizmet ve içerik üretme sektöründeki insanların işi daha da kolaştı. Veya teknolojinin kullanımı insanları daha az kişi ile muhattap olmasını sağladığı için iş ortamında mobingin (bir çeşit duygusal saldırı) azalmasına sağlıyor. Biraz daha basite indirgersek teknoloji sayesinde doktorlar hastalarının sağlık geçmişine bir tık ile ulaşabiliyorlar. Bunların yanında Excel’in faydalarına değinmezsek olmaz. Excel sayesinde bütün iş kolu mensuplarından küçük esnafa kadar herkesin işleri çok kolaylaştı çünkü Excel’in kullanımı hem kolay hem de çok etkili.

Keşke her şey tam anlamıyla yararlı olsa ama her güzel şey gibi teknolojinin de birçok zararı vardır. Özellikle çok kullanımında teknoloji hem kişiye hem de çevresine çok zarar verebilir. En basiti insanlar teknolojiye çok kolay bir şekilde bağımlı olabiliyor. Kısa vadede çok zararı yok gibi gözükse de zaman geçtikçe insan beyninin eridiğini hissedebilir. Ve bu durum hem iş hayatını hem de özel hayatını olumsuz etkiler. Peki teknoloji sadece bağımlı olduğunda mı insana zarar veriyor? Tabiki de, hayır. Mesela teknolojinin kullanılması insanların sosyalleşememesine yol açıyor. Ya da çevresindeki insanları kaybetmesine sebep oluyor.

Teknoloji insanı her ne kadar geliştirebilen bir araç olsa da bir o kadar da  zararı vardır. Bazı hususlara göz ününde bulundurduktan sonra teknolojinin çok büyük bir nimet olduğunu herkes görebilir. Bu yüzden kullanımına dikkat edilmeli ve önlemler alınmalı.

(Visited 6 times, 1 visits today)