Işıkları Yak

Gülümse bitsin karanlık. Bir oda hayal et şimdi; tüm duvarları, tüm mobilyaları siyah. Sen de o odadasın, çok mutsuzsun, çok yalnızsın, tek bir çözümün var ama sen yapmazsın değil mi? Çünkü aslında bir nevi seviyorsun yalnız olmayı ama korkuyorsun da. Korkun örtüyor o mutluluğunu, o sevgini. Herkes korkmaz mı zaten yalnız kalmaktan. Ancak yalnız kalmak bir yana bunu yaşamak zorunda da değilsin mutlu olmak için tek bir şansın kaldı, son bir kez ayağa kalk ve gülümse, karanlıkta kaldığın o odada ışıklar yanacak, koltuklar renklenecek, pespembe duvarların olacak ama yapabilecek misin? Seni üzenlerin, yalnız bırakanların inadına yapabilecek misin?

Gülümse karamsarları şaşırt. Mutluğa inanmayan, güvenmeyenlerin hiçbiri açamazdı o ışıkları. Korkuları, mutluluklarını çoktan ele geçirmişti çünkü. Sen de çul çürüten birisi değilsin, senin de hayatın toz pembe değil. Belki onlardan daha fazla sorunun ve sorumluluğun var hayatta ama sen onların aksine mutlu olmayı seçtin; monoton bir hayatın olabilirdi sabah kalkıp işe gittiğin sonra döndüğün, belki gelirken markete uğradığın sonra yemek yersin büyük ihtimalle ardından filmdir dizidir uyuyakalırsın. Harika bir rutin değil mi? Tek sıkıntısı bir sonraki günün bundan hiçbir farkı olmayacağı. Sizi bilmiyorum ama beni hayattaki değişiklikler mutlu eder, ne zaman yeni bir şey alsam onu ilk kullanmaya başladığım zaman çok mutlu olurum ama ne zaman o şey hayatımda sıradan bir yer almaya başladığında o şeyin bana getirdiği mutluluk da azalır. Sürekli yeni şeyler istememizin nedeni de bu bence biz aldıklarımızdan değil yeni bir şey almamızdan gelen sevinçten dolayı mutlu oluyoruz.

Gülümse güller açsın yüzünde. Sizce sevinçliyken mi yoksa meyus haldeyken mi daha güzeliz? Hepimiz bir ciddiliğe bürünüyoruzdur, fotoğraflarda daha güzel çıkmak için bazen de “peynir” diye bağırırız yine daha güzel çıkmak için. Aslında şu anki mutluluklarımız veya üzgünlüklerimiz yıllar sonraki görünüşümüzü etkiliyor; eğer gençken mutlu bir insansanız yaşlandıkça dudak kenarlarınızda, göz altlarınızda bol bol kırışıklıklar olur ama daha ciddi bir insansanız yüzünüzde pek bir değişikliğe rastlayamazsınız.

Gülümsemenle yayılsın ışık. Dediğim gibi bir gülümsemenle açtın tüm ışıkları işin zor kısmı gitti, artık o vaveyla içindeki sen daha rahat birisin. Şimdi asıl önemli olan o mutluluğu pâyidar kılmak, o odadan bir kere çıktın zaten ışıkları bir kere yaktın ama sen de biliyorsun ki ışığı yakmak kadar kapaması da çok kolay.

Dünyayı ısıtamasan da güneş gibi, çevreni ısıt. Sen mutlu ol yeter, seni gerçekten seven herkes seninle beraber mutlu olacaktır. Artık hayal etmeyi bırakabiliriz, biliyorsun ki bunlar gerçek değildi böyle bir oda asla yoktu sen sadece bazı şeylere morali bozulan normal birisin, ben de sadece sana bundan nasıl kurtulacağını gösterdim.

(Visited 70 times, 1 visits today)