İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birleştiren su yoluna verilen isimdir. İstanbul şehrini Avrupa yakası ve Asya yakası olmak üzere ikiye böler. İstanbul Boğazı aynı zamanda Asya Kıtası ve Avrupa Kıtası’nı birbirinden ayırır.

İstanbul Boğazı Türkiye Cumhuriyeti ve İstanbul şehri için çok önemlidir. İstanbul Boğazı’na ilk Boğaziçi Köprüsü, sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve en son Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılmıştır. Bu köprüleri araçlar karşıya geçmek için kullanır. Bizler yaya olarak vapur veya deniz otobüsüyle karşıya geçeriz. Bir de boğazdan yük gemileri geçer.

 Ben İstanbul’a gittiğimde Boğaz Köprüsü’nden arabamızla geçtik. Ben çok heyecanlanmıştım. Köprü çok yüksek ve çok büyüktü. Aşağıdan çok büyük bir yük gemisi geçiyordu. İstanbul Boğazı’nda küçük bir adanın üstünde Kız Kulesi vardı. Çok güzeldi. Boğazın kenarında birçok eski ev vardı. Onlar da çok güzeldi. Boğazın bütün kıyılarında yemek restoranları var. Boğaz köprüsü akşam ışıklar yandığında çok daha güzel görünüyor. Babam araba almak için sık sık İstanbul’a gidiyor. Giderken ve dönerken her defasında boğaz köprüsünden geçiyor. Ben okulum olduğu için onunla her seferinde gidemiyorum ama sömestr tatilinde babamla birlikte ben de gideceğim. İstanbul Boğazı’nı ve köprüleri çok seviyorum.

(Visited 368 times, 1 visits today)