İstanbul tatilim

Ben İstanbul’a gittiğim gün kuzenim Aslan ile buluştum. Onunla birlikte oyunlar oynadık.İstanbul  için önemli bir müze olan İstanbul oyuncak müzesine gittik .Orada birçok keyifli oyuncak gördük.Altta İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ hakkında sizin için ufak bir bilgi topladım .Gezdiğim sürece çektiğim resimleri de sizlerle paylaşmak istiyorum.Her yaştan insanın büyükten küçüğe gezmekten keyif alacağı bir yer bence. Minik güzel bir kafesi var; kekler çeşitli çikolatalar ve horoz şekerler var.Minik bir atölyesi var ve boyama aktiviteleri yapılabiliyor.Müze gezisi sonunda bir hediyelik almak isterseniz bir mağazası mevcut. Ben kendime hafıza kartları kuzenime de puzzle aldık.Tabiki hatıra paramızı da almayı unutmadık.

HİKAYEMİZ
İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır.  
Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır. Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir.
2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği ) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmıştır.
İstanbul Oyuncak Müzesi ülkemizdeki diğer oyuncak müzelerinin de açılması için örnek teşkil etmiştir. 2011 yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Antalya Oyuncak Müzesi ve 2013 yılında da  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Ataşehir Belediyesi’ne ait Oyun Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın’ın danışmanlığı ve küratörlüğünde kapılarını ziyarete açmıştır. 

Allta çektiğimiz fotoğrafları  görebilirsiniz.

 

İstanbul oyuncak müzesi Ekim 2017

 

 

 

 

 

(Visited 94 times, 1 visits today)