Küçük Bir İtalya Turu

italy ile ilgili görsel sonucu

İtalya benim en sevdiğim ülkelerden biridir, belki de en en sevdiğim. İtalya’nın tarihi, yemekleri, sahilleri, denizi kısacası her şeyi beni etkilemektedir. Küçük bir yer olmasına rağmen bana çok şirin geliyor. Şimdi küçük bir İtalya turu yapalım.

YEMEKLERİ : Dünya’nın en zengin mutfağına sahip olan bir yer de İtalya’dır. Çeşit çeşit yemeklerin lezzetle buluştuğu bu yerde :

  • Pizza
  • Spagetti
  • Lazanya
  • Tortellini
  • Tiramisu
  • Panno cotta
  • Paini
  • Chicken parmigiana
  • Osso bucao

gibi yemekler ve tatlılar yer almaktadır. Ülkenin kuzeyinde balık, patates, pirinç, mısır, domuz eti ve peynir çeşitleri en çok kullanılan malzemelerden değişik tatlarda yemekler yapılmaktadır. İtalya’da yemek sadece yemek için yenmez. Yemek aynı zamanda çok önemli bir sosyalleşme aracıdır. Makarna İtalyan mutfağında çok önemli bir yer tutmasına rağmen İtalya’nın  icadı değildir. Ve İtalya’ya Çinden Marco Polo tarafından getirilmiştir.

italya'nın yemekleri ile ilgili görsel sonucu

AMALFİ SAHİLİ:

İtalya’nın Amalfi kıyılarına adını veren Amalfi kasabası, yüksek kayaların üzerindeki rengarenk evleri, turkuaz denizi, kıvrımlı dar sokakları , etkileyici manzaraları ve bakımlı bahçeleri ile bölgenin en gözde yerleri arasında yerini almaktadır. Amalfi’de gezebileceğimiz birçok yerden biri olan Cennet Manastırı 9.yy’a ait bitr yerdir. Dış kısmı mozaiklerle kaplı olan Katedral 1066 yılında yapılmıştır. Amalfi’de bulunan rengarenk evlerinde ilginç bir hikayesi varmış. Eskiden neredeyse herkes balıkçılık yapıyormuş. Akşam evlerine geldikleri zaman hangi evin kimin olduğunu anlamak çok zor oluyormuş. Çünkü tüm evler aynı renkmiş ve karanlıkta hangi eve gideceğini bilmiyorlarmış. Buldukları bir çözümle herkes kendi evini farklı farklı renklere boyamış ve sorun ortadan kalkmış olmuş.

amalfi renkli evler ile ilgili görsel sonucu

KOLEZYUM:

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Kolezyum bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasionus tarafından Ms 72 yılında yapımına başlandı ve Ms 80 yılında Titus  döneminde tamamlandı. Daha sonraki değişikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır. İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve biraz kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Bundan başka pek çok halk gösterileri , taklit deniz savaşları, meşhur savaşlarının canlandırılması dayanan dramalar olurdu. Daha sonra Kolezyum barınma, iş dükkanları, taş ocağı gibi çeşitli amaçlarda kullanıldı. Şu an ise depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum Roma İmparatorluğu’nun uzun zamnadan beri ikonik bir sembolü olarak görülüyor.

Kolezyum, İtalya

AŞK ÇEŞMESİ:

Roma deyince aklımıza gelenlerin başında Aşk Çeşmesi gelir. Buraya mutlaka bozuk paralarla gelmeliyiz. Aşk Çeşmesi’ne para atılıp , dilek dilemek buranın en özel ritüeli. Atılan bu paraların , parayı atan kişiye şans getireceğine inanılmaktadır. Ve atılan paralar aralıklarla toplanıp yardım kuruluşlarına veriliyormuş. Bu şehirde bir sürü çeşme var ama burası insanlar için apayrı bir yer. Burası Mimar Salvi tarafından yapılmış. Peki acaba burada bulunan figürlerin anlamı nedir? En önemli temel figür olan deniz tanrısı Neptün’dür. Neptün ‘n ki yanında iki tane Triton vardır. Birisi bir deniz atına diğeri ise daha sakin bir hayvana liderlik ediyor gibi görünüyor. Kayalık kısmı olan yerde deniz kenarı canlandırılmaya çalışılmış.

aşk çeşmesi HAKKINDA BİLGİ ile ilgili görsel sonucu

GONDOL TURLARI:

Venedik taşımacılığına su yolları ve kanallardan yapıldığı Avrupa’nın motorlu kara taşıtlarına izin verilmeyen tek büyük kenti. Gondol geleneksel kürekli bir Venedik aracıdır. Gondollar yüzyıllardır Venedik içinde taşıma aracı olarak kullanılmaktadır. Peki gondollar niye siyah renktir? Bu sorunun birçok açıklaması var ama hangisinin tam olarak doğru olduğunu bilmiyorum. Veba hastalığının yüzyıllarca Serenissima’yı etkisi altına  almasından ve onlarca insanın ölmesi dolayı ölen insanların cesetleri gondollarla taşınmış. Bundan dolayı gondollar yas rengine boyanmış. Bu sorunun diğer iki cevabı ise : Eskiden herkesin gondolları rengarenk bir şekildeymiş bundan dolayı da en güzel gondol benimki diyerek kavga etmeye başlamışlar. Bunu duyan şehrin yöneticileri çok kızmış, derhal bir yasa çıkararak tüm gondolların siyah renge boyanmasını söylemişler. Ve diğer cevap: Gondollar siyahtır. Çünkü suya en dayanıklı renk siyahtır . Gondollar bir servet değerinde olduğu için siyaha boyarlar uzun ömürleri olması için.

italya gondolları hakkında bilgi ile ilgili görsel sonucu

KAYNAJKLAR:

gezimanya.com

süperaktif.com

blog.milliyet.com

yoldaolmak.com

vikipedia

keşfettik.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 448 times, 1 visits today)