İyi Bir İnsan

İyi bir dost nasıl olmalıdır? Bir dost size nasıl davranmalıdır? İyi biri mi yoksa kötü biri olduğu nasıl anlaşılır ya da o kişi sizin düşmanınız mı yoksa dostunuz mu?  İşte şimdi size bunu açıklayacağım fakat arkadaşlar bunlar sizin için de geçerlidir.

1-)Eleştirebilen biri: Sizi iyi kötü eleştirebilmeli ancak sizde ona beni eleştirdi diye darılıp gücenmemelisiniz tersine sevinin. Siz de onu eleştirdiğinizde o da darılıp gücenmemeli tersine o da sevinmeli. Eğer o darılıyor güceniyor diye onu eleştiremem diyorsanız ona karşı biraz mesafeli olun.

2-)Dürüst: Size asla ama asla yalan söylememeli. Size 3 veya 4 kez yalan söylediği zaman onunla ilişkinizi hemen kesin veya mesafeli kalın. Mesafeli kalmak daha iyi olabilir. Çünkü siz ona hep cevap vermediğiniz için “ben nerede yanlış yaptım?” diye düşünebilir. Bu da sizin için daha iyi olur ama baktınız ki mesafeli durduğunuz halde size yalan söylüyor o zaman işte ilişkinizi kesin.

3-)Sır tutabilen biri: Sizin sırlarınızı başkalarına söylememeli. Eğer söylerse bunun gidişatı kötü demektir. Düşünsenize tüm okul başkalarıyla ilgili ne düşündüğünüzü ya da neler söylediğinizi biliyor. Bu gerçekten çok kötü bir felaket olur. Eğer böyle şeyler olsaydı ben o kişiye selam bile vermezdim. Kısacası böyle kişilere güvenmeyin.

4-) Koruyucu biri: Sizi çoğu tehlikelerden korumalı. Yani sizin arkanızda durmalı. Sizi hiçbir zaman yalnız bırakmamalı. Bıraktığı taktirde o sizin artık dostunuz değil düşmanınız olur.

5-)İyi kalpli biri: Size hep iyi kalpli olmalı. Küstüğünüz de size karşı mesafeli olsa bile size iyi bir şekilde davranmalı. Eğer size hep kötü davranıyorsa, sizi hep kırıyorsa veya kötü söz söylüyorsa bilin ki ona karşı mesafeli davranmalı önlem almalısınız yani sırlarınızı falan paylaşmamalısınız.

İşte arkadaşlar ben size nasıl iyi bir dost olunmalı, birinin sizin düşmanınız veya dostunuz olduğunu ya da sizin de ona karşı nasıl davranmanız gerektiğini açıkladım. İster bunları dikkate alın ister almayın. Ben arkadaşlar sizin iyiliğiniz için söylüyorum. Eğer siz bunları dikkate alırsanız işte o zaman kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Benim size söyleyeceklerim bu kadar. Diğer yazılarımda görüşmek üzere hoş çakalın.

dost ile ilgili görsel sonucu

 

 

(Visited 137 times, 1 visits today)