Ege’nin İncisi: İzmir

İzmir Türkiye’nin batısında yer alan bir ilimizdir.  İzmir’in nüfusu 2 848 milyondur. İzmir Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık üçüncü şehridir. Yüzölçümü olarak ülkenin yirmi üçüncü büyük ilidir. Batısında Ege Denizi ve Ege adaları, güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir, doğusunda ise Manisa vardır.izmir_kusadasi

İzmir’in gezilebilecek çok güzel yerleri var. İnsanın böyle bir şehirde sıkılması söz konusu olmaz. İzmir, yaşanabilecek tüm güzellikleri içinde barındırır. Bu şirin kentimizin insanları da bir o kadar sıcak ve cana yakın. Güzel İzmir’de gezebileceğimiz önemli yerlerden bazıları şunlardır:

İZMİR ATATÜRK MÜZESİ

Kordon’daki 248 numaralı iki katlı yapı, 1862 yılında halı tüccarı Takfor tarafından yaptırılmış bir konak.

1414490427_izmir_ataturk_muzesi

ATATÜRK ANITI

Cumhuriyet Meydanı’nda büyük önderimiz Atatürk’ün “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir İleri” komutunu taşıyan anıt, İtalyan heykeltıraş Pietro Canunica tarafından 1933 yılında yapılmıştır.

ataturk-anit

SAAT KULESİ

1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü nedeniyle Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırılmıştır. Son derece zarif görünümüyle Konak Meydanı’nı bir inci gibi süslemektedir.

332969

KEMERALTI

Mezarlıkbaşı semtinden Konak Meydanı’na kadar uzanan bölgeyi içine alan ve her köşesi buram buram tarih kokan Kemeraltı Çarşısı yüz yıllardır İzmir’in en canlı alışveriş mekânıdır.

kemeralti-sorunlari

Ben de iki yıl önce İzmir’e gittim orada Çeşme’yi, Alaçatı’yı gezdim. Yaklaşık 3 gün çok güzel anlar yaşadık. Ankara’dan İzmir’e yolculuğumuz 6 saat 50 dakika sürdü. Yolculuğumuz süresince çok güzellikler yaşadık. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. O derece güzeldi anlayacağınız.

İzmir gezisi, unutamayacağım ve hep hatırlayacağım bir tat bıraktı bende. Gezmeyi seven bütün gezginlere önerebilirim.

 

(Visited 167 times, 1 visits today)