Kanguru Diyarı Avustralya

Öncelikle bu sayfayı açtığın için teşekkür ederim sevgili okuyucum.
Benim bilgi vermek istediğim konu Avustralya hakkında.

İlk olarak Avustralya’nın resmi adı Avustralya Milletler Topluluğu olarak bilinir. Güney Yarımküre’de yer alan bir adadır ve oldukça büyüktür. Hint Okyanus’u ve Büyük Okyanus arasındadır. Bilinene göre dünyanın en büyük 6. ülkesidir. Nüfus olarak büyüklüğünün yanında küçük kalmıştır. Yapılan sayıma göre 22 milyon nüfusu vardır. Bu nüfus adanın büyüklüğüne göre oldukça azdır. Bunun yanında en zengin 5. ülke olarak da bilinir. Yaşam kalitesi ise 2. sırada yer almaktadır. 2 defa olimpiyatlar bu ülkede yapılmıştır.

Avustralya’da gezebilecek birçok yer mevcuttur. Zengin bir doğal hayata sahiptir. Bunun yanında spora olan ilgileri oldukça fazladır. Oynadıkları sporlar; Avustralya futbolu, kriket, netbol ve neredeyse tüm Avustralya’da yaşayanların bildiği sörf. Sörf orada yaşayan insanlar için oldukça önemlidir ve adeta bir yaşam biçimi olarak benimsenmiş bir spordur. Oldukça fazla olan güzelliklerinin yanında bir de tehlikeli yanı var bu güzel ülkenin. Mesela hayvanları… Dünyanın en korkunç hayvanları bu ülkede yer alıyor. Bu tehlikeli hayvanların en büyük örneklerinden biri kangurulardır. Tabi ki bunun yanında daha korkunç olarak görülen hayvanlar da vardır. Mesela, köpek balıkları ve timsahlar gerçekten korkutucu yanları olan hayvanlardır. Bu arada iyi şeyler de yok değil: Örneğin dünyada aktif yanardağ bulunmayan tek kıta Avustralya’dır.

En meşhur şeyleri arasında Aborjinler, kanguru ve sörf gelir. Aborjinler ülkede neredeyse en çok ilgi gören şey olarak bilinir. Aborjinler ile ilgili birçok kitap ve anlatım vardır. Herkese göre çok farklı tanımlar yapılabiliyor. Peki Aborjinler gerçekte tam olarak kimdir? İşte bu hep kafaları karıştıran bir soru. Bilinene göre insan ırkından çok uzak olan bir topluluk Aborjinler, daha teknoloji ile tanışmamış, çok eski çağlardaki gibi yaşayan bir topluluk. Bazı insanlara göre ise dünyada sadece kendilerinin bulunduğunu düşünen, başka medeniyetlerin varlığından bile haberi olmayan bir topluluktur. Fakat bazı kaynaklara göre insanlar ile iletişime geçmişlerdir.
Hatta bunun en büyük örneği Marlo Morgan’ın kitabı “Bir Çift Yürek” adlı eseri. Eminim okuyanlarınız vardır,  eğer okumadıysanız en kısa sürede alıp okumanızı tavsiye ederim. Aborjinler hakkında çok güzel bir kitap.
Avustralya’nın bir diğer özelliği, “pahalı” olmasıdır. Geçekten Türk parasına göre oldukça pahalı bir ülke. Eğer kamp yapan bir geziciyseniz masrafınız daha da artabiliyor. Tabi ki alınacak hediyelikler de önemli bir yer tutuyor. Peki alınabilecek neler var? Alınabilecek güzel şeyler: Aborjin eşyaları, Avustralya şarabı, tim tam çikolatası ve bumerang. Bu doğa harikası olan yeri gezerken hatıra olarak bunlar alınabilir.

Benim size verebileceğim bilgi bu kadar umarım beğenmişsinizdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 153 times, 1 visits today)