Kanguru Ne Demek? Bilmiyorum!

Babam bir gün bana “Kanguru ne demek?” diye sordu. Ben de bilmiyorum dedim. Babam beni tebrik etti. Doğru cevabı vermişim. Ama ben anlamadım!

Sonra araştırdım ki, Avustralya’yı keşfeden James Cook, ilk defa gördüğü, uzun kuyruklu önayakları kısa, arka ayakları oldukça güçlü keseli hayvanı yanındaki Avustralya yerlisine sorar;

-Bu ne?

yerli cevap verir;

-Kanguru..

Bu tarihten sonra hayvanın adı kanguru olarak bilinir.

Ancak yerlinin “kanguru” cevabı, kendi dilinde “bilmiyorum” anlamına gelmektedir.

Yani, “Kanguru ne demek?” sorusunun cevabı aslında “Bilmiyorum.”dur.kangurukahve-falinda-kanguru-gormek

Ancak Kangurular bilinmesi gereken özellikli hayvanlardır. Kanguru, Avustralya’da yaşayan, bu bölgeye özgü yaklaşık 47 keseli memeli türünün ortak adıdır.

Kanguruların uzunlukları, türlerine göre 23 cm’den başlayarak 2,5 metreyi aşar. Sıçramaya uyarlanmış uzun, ince ve güçlü arka bacak­tan ile vücutlarını destekleyip dengelemeye yarayan kalın ve uzun kuyrukları en ayırt edici özellikleri arasındadır. Ağaçta ya­şayan türleri varsa da, çoğu yerde ve otçul yaşamaya uyarlanmıştır. Türlerine göre değişmekle birlikte, kangurular ortalama 2-3 metre yüksekliğe ulaşarak 6-7 metre ileriye fırlayabilirler. Kayıtlara geçmiş en uzun sıçra­yışı 13,5 m’dir. Koşu hızıysa saatte yaklaşık 50 km’ye ulaşır.

Kanguruları diğer hayvan türlerinden farklı kılan bir diğer özelliği ise dişi kanguruların yavrularını taşımak için karın bölgesinde torbalarının bulunmasıdır. Yavru kangurular doğmaları ile birlikte anneleri tarafından karın kısımlarındaki bu torbalarda taşınarak büyütülürler. Aylarca kesede kalarak gelişen yavrular, zamanlarının çoğunu kesenin içinde süt emerek ve bol bol uyuyarak geçirir.

Sonuç olarak; Kangurular Avustralya kıtasının sembolü olan ilgi çekici ve sevimli hayvanlardır.

Ben onları çok seviyorum.

Alıntılar:

www.eokul-meb.com/kangurularinozellikleri-39830/

(Visited 489 times, 2 visits today)