Beyaz Örtü

*Kar: Havada bulunan su buharının donmasıyla oluşarak yeryüzüne yağan beyaz ve hafif buz billurları.

Kış mevsimi denince şahsen benim aklıma direkt kar geliyor. Kar neden yağar? Belki dünyanın tüm kötülüklerinin, karanlıkların üstüne beyaz bir örtü sermek içindir. Nedeni her ne olursa olsun karın saflığı ve tüm güzellikleriyle her yaştan insanın sevdiği bir doğa olayıdır.

Anneler babalar camın önüne geçip karın yağmasını izlerler ve eski günlerini hatırlayıp duygulanırlar. Özellikle çocuklar kar yağınca hemen dışarı çıkarlar ve arkadaşlarıyla kar topu savaşı yaparlar, karlar erimeye başladığında ise çocuklara bir hüzün çöker. Ayrıca büyüklerimiz kar yağınca etrafın mikroplardan arındığını söylerler.

Kar genelde insanlara;

“*Deli gibi kar yağsın istiyorum boyumu geçsin yüksek bir yerden atladığımda yerde izim çıksın. İçinde kaybolayım istiyorum. Çok şey istemiyorum.”

gibi hayaller kurdurur.

Ama genelde sonuç; evde kahve içmek veya bir şeyler yemekle son bulur. Yani kışın kurulan hayallerin çoğunun gerçekleştiği söylenemez.

kış mevsimi ile ilgili görsel sonucu

Kış mevsimine gelecek olursak benim için kış eğlence ve paylaşmayı ifade ediyor diyebiliriz. Hangimiz kar topu oynarken veya kardan adam yaparken eğlenmedik ki? Soğuk havalarda maddi ve manevi durumları yeterli olmayan insanlara yardım etmek veya sokak hayvanlarına mama vermek, onlar için yuva yapmak insanları ve hayvanları çok mutlu edecektir çünkü herkesin bizim gibi bir yaşantısı yok. Kış mevsiminde hayvanlar donabilir veya bazı insanlar soğuktan ağır etkilenebilir. Yaptığımız bu yardımlarla onlara biraz bile olsa umut olabiliriz.

Unutmayın ki kışın köpekler 17, kediler ise 6 saat aç kalırlarsa donarak ölürler, onların bize ihtiyaçları var.

“Hey! malum aralık bitiyor ve soğuk kış günleri yurdu sarmış durumda sen evinde sıcacık uyurken dışarıda binlerce aç ve susuz sokak kedisi ve sokak köpeği var onlar için bir kap yemek veya bir kap su bırakır mısın? onlar sen sevecenlikle yaklaşırsan sana bir şey yapmazlar üstüne üstlük ilgi gösterirler. lütfen aklından çıkarma.*3”

İşte tüm bu yazdıklarımın bilincinde hayata devam edersek her mevsim daha yaşanabilir hale gelecektir.

*4

 

Kaynaklar:

1*: https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-  instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-    8#q=kar+s%C3%B6zl%C3%BCk+anlam%C4%B1

2*: http://papatyakoklayan.tumblr.com/post/130083903753/deli-gibi-kar- ya%C4%9Fs%C4%B1n-istiyorum-boyumu-ge%C3%A7sin

3*: https://www.tumblr.com/search/sokak+k%C3%B6pekleri

4*: https://herifmanyak.tumblr.com/post/80074353058/sokak-hayvanlar%C4%B1-konulu-postum-foto%C4%9Fraflar

(Visited 249 times, 1 visits today)