KARDEŞ SAYISININ BAŞARIYLA BİR ALAKASI VAR MIDIR?

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, ailede başarılı bir abla ya da ağabeyin küçük çocuğun başarısını olumlu yönde etkilediği onaylanmıştır. Bunun nedeni ise küçük çocuğun ablasının ya da ağabeyinin başarısını geçmek istemesi. Ancak bu ablanın veya ağabeyin iyi bir rol model olmasına da bağlı bir durum. Peki bu durum da ilk çocuk mu şanssızdır son çocuk mu?
Uzmanlar büyük çocuğun daha şanssız olduğunu çünkü her şeyi deneme-yanılma yöntemiyle öğrendiğini söylemiştir. Buna rağmen büyük çocuğun küçük çocuktan daha başarılı olduğu söylenmiştir. Tabi bu da değişkenlik gösterebilecek bir durum.
Benim düşüncem büyük çocuk içinde küçük çocuk içinde kardeş sayısının başarıyla yakından alakası vardır. Peki ya tek çocuk olanlar başarılı olamaz mı? Tabi ki istedikten ve çalıştıktan sonra herkes başarılı olabilir. Sadece kardeşi olanlar başarılı olur diye bir şey yok. Aksine en başarısız çocuklar bile olabilirler.
Yani başarının kardeş sayısıyla tabi ki alakası var ama olmasa da insan başarılı olabilir. Ailenin son üyesi olan küçük çocuk her ne kadar daha şanslı gözükse de bu ailenin duruma ve tabi ki bağlı olarak büyük çocuğun durumuna bağlıdır. Bu durum aileden aileye olduğu gibi ülkeden ülkeye göre de değişebilir. Örneğin Türkiye’de başarılı bilim adamlarının genel olarak kardeşleri var yani tek çocuk değildir ama yurt dışında başarılı bilim adamları tek kardeş olabilir…

(Visited 151 times, 1 visits today)