Kaynaklara Çözüm

Dünyamız her türlü kaynak bakımından zengin bir cennettir. Dünya üzerinde yaşayan her canlının ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek olan her kaynağa sahiptir. Peki dünyadaki bu kaynaklar yeterli midir? Dünyadaki kaynakların çoğu yenilenebilir olsa da yenilenemeyen kaynaklarımız da vardır. Sürekli artmakta olan insan ve canlı nüfusu da dünyadaki kaynakların tükenme hızını arttırmaktadır. Eğer nüfus bu ivmeyle artmaya devam ederse dünyadaki yenilenemeyen enerji kaynakları tükenecektir ve canlıların hayatı önce zorlaşacak, sonra da imkansız bir hal alacaktır. Bunun önüne geçmek için çalışmalar sürmektedir. Dünyadaki nüfus artışının önüne geçilmeye çalışılmaktadır ve yenilenebilir kaynakların kullanımına ağırlık verilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmaların yanı sıra uzayda yaşamak için veya kaynaklarından yararlanılması için yeni gezegenler aranmaktadır.

Image result for earth

Yeni gezegen bulmak diğer çözümlere göre çok daha etkili olacaktır fakat diğer çözümlere oranla yapması çok daha zordur. Her sene farklı farklı firmalar ve şirketler uzaya yeni teleskoplar ve araştırma araçları gönderiyorlar ve bir sürü marka bu projelere sponsor olup maddi açıdan destekliyorlar ki daha kaliteli ve olumlu sonuçlar alınabilsin. Yeni kaynaklar sadece canlıların yaşaması için değil aynı zamanda şirketlerin ve markaların da yaşaması için önemlidir. Şirketler ürünlerini üretmek için ürünlerin üretildikleri ham maddelere, dolayısıyla bu ham maddelerin kaynaklarına ihtiyaç duymaktadırlar. Dünyada azalmakta olan kaynaklar ise şirketlerin üretimini zorlaştırmaktadır yani şirketleri iflasa sürüklemektedir. Böylece birçok şirket el ele verip yeni gezegenlerin bulunması için yapılan çalışmalara destek çıkmaktadırlar.

Image result for agreement

Ben de uzayda yeni kaynaklar aranmasını destekliyorum çünkü dünyadaki kaynakların günden güne büyük miktarlarda azalışı gözden kaçırılacak gibi değil. Uzay araştırmalarına yapılan harcamalar dünyadaki kaynakların yenilenmesine yardımcı olmak için de harcanılabilir fakat bence uzayda bir kaynak bulmak tüm sorunları çözecektir. Üstelik uzayda neler olduğunu tam olarak bilmiyoruz bu yüzden aradığımız kaynakları sadece bir gezegen üzerinde bulabileceğimizi var saymamalıyız. Belki aradığımız kaynakları bir gök taşı üzerinde bulabiliriz veya daha önce hiç görmediğimiz bir cisim de bizim aradığımız kaynaklarla dolu olabilir. Belki uzayda denk geleceğimiz ufak bir madde öyle yüksek bir enerji seviyesine sahiptir ki tüm gezegenin enerji ihtiyacını uzunca bir süre karşılayabilir ya da bu maddenin yapı taşlarını incelediğimizde üretiminin basit olduğunu görürüz ve bu maddenin üretimine başlatarak gezegenimizin kaynak eksikliğini büyük bir ölçüde çözmüş oluruz. Fakat bunların hiçbirinin varlığı doğrulanmış değildir ve nasıl elde edilecekleri bilinmemektedir bu yüzden uzay araştırmalarına yapılan bu büyük yatırımlar bir bakıma kumar oynamak gibidir çünkü nasıl sonuçlanacağını bilmediğimiz bir olaya bizi mutlu ve memnun etme umuduyla büyük yatırımlar ve harcamalar yapmaktayız.

Image result for aliens

Belki uzayda kaynak bulmak yerine farklı bir yaşam türü bulacağız ve onlar bize elimizde olan kaynakları daha verimli kullanmanın yolunu gösterecekler veya elimizdeki kaynakları arttırmanın sırrını paylaşacaklar. Uzaya yapılan yatırımların nasıl sonuç vereceğini bilmek veya bu konuda bir fikir sahibi olmak şu an imkansızdır fakat olasılıklar sonsuzdur ve bence denemeye değerdir. Eninde sonunda bir çözüm bulunacaktır fakat araştırma yapmadan da bir keşif yapılamaz ve bir çözüm bulunamaz bu yüzden araştırmalara devam edilmelidir.

(Visited 25 times, 1 visits today)