Salatalıktan Korkan Kediler

Kediler günümüzde evcil hayvan besleyenlerin en favorisidir. Her ne kadar “sinsilik”  anlamına gelse de sevilen bir hayvandır.

Kurnaz, çevik, sinsi, oyuncu gibi pek çok sıfatlarla betimleyebiliriz kedileri. İlginç ama ya kedilerinin neden salatalıktan korktuğunu bilir misiniz? Çünkü kediler ani bir şekilde o salatağı arkalarında gördüğünde yılan sanıp kendinin 5 katı kadar zıplarmış; nasıl mı? Çünkü kedilerin çok uzun arka bacakları vardır, kediler aslan ve kaplan türündendir ve avlanma yeteneklerinden dolayı çok iyi sıçrarlar.

Birkaç kedi türüne örnek:

maine coon:

buna dikkatli bakınca aslandan farkı yok gibi
buna dikkatli bakınca aslandan farkı yok gibi

bengal:

bu kediye dikattlice bakınca kaplan yavrusu gibi duruyor
bu kediye dikkatlice bakınca kaplan yavrusu gibi

Biraz da özeliklerinden bahsedelim. Kedilerin gece görme özelliğinin olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca kedilerin inek sütüne alerjisi olduğunu da!

Ben kedim sayesinde hayvanlara olan korkularımı yendim. Astım gibi alerjik durumu olanlar için de tüysüz kedileri önerebilirim. Kedileri kısırlaştırma vakti gelince kısırlaştırırsanız ömrü uzar, tuvaletini her yere yapmaz ama çiftleşemez.

BRİTİSH SHORTHAİR (İNGİLİZ KISA TÜY)

bu kedi gri olması vesarı gözlü olmasıyla bilir.beyazlarıda vardır ama onlar nadirdir ve pek tercih edilmez farklı ren klilerindekilerde birleşerek oluşur
bu kedi gri tüylü ve sarı gözlü olmasıyla bilinir. Beyaz tüylü olanları da vardır ama onlar nadirdir ve pek tercih edilmez.

sfenks kedisi:

işte baktıkça içim ürperen kedi
işte baktıkça içimi ürperten kedi….

Sokakta gördüğümüz çoğu kedi  tekir cinsindendir. Onlar çoğunlukla bakıma muhtaç oyuncu kedilerdir. Bu arada sokak hayvanlarından da bahsetmeden geçmeyeyim; onlardan bir kap suyu , çöpe atılan yemekleri ya da marketlerden çok uygun fiyatlara satın alabileceğiniz mamaları esirgemeyin! Bunun hepimizin birer  insanlık görevi olduğunu unutmayalım! Ticaret yapmayıp sahiplenelim!

 

(Visited 355 times, 1 visits today)