En Güzel Hayvanlar: Kediler

Kediler çok sevimli yaratıklardır. Kedilerin beyaz, sarı, gri, siyah gibi renklerde kediler vardır. Ama pembe veya mor kedi yoktur. Olsa güzel olurdu.

Birçoğumuz en çok yavru kedileri sever ama bazıları yavru köpekleri sever. Benimde en sevdiğim hayvanlar kedilerdir.

Kediler,  balık ve kedi mamasını çok sever. İçecek olarak da en çok süt severler. Kediler çok esnektir neredeyse ağaca kadar zıplarlar. Kedilerin çok uzun bıyıkları vardır. Aslan, kaplan, panter, çita gibi hayvanlar da kedigiller ailesindendir. Ama bunlar büyük kedilerdir.

Bu devasa kedigiller yanında dünyanın en küçük kedisinin boyu sadece 15.5 cm. Adı da Mr.Peebles. Çok şirin.

Kediler meraklıdır, ürkektir ve her yere girebilir.

Ayrıca kedilerin ilginç korkuları da vardır. Kedilerin, sudan, elektrik süpürgesinden ve kolonyadan korktuğu bilinmekle birlikte asıl korkularının salatalık olması bana çok ilginç geldi.

Bir de kediler, ekşi tuzlu ve acı tadları alır ama tatlı gıdaların tadını alamazlar.  Ama koku alma duyuları çok gelişmiştir.

Benim babaanemin evinin bahçesinde çok güzel bir kedi vardı. Bu kedi aslında bir sokak kedisiydi. Onu yavru iken gördüm, besledim. Hatta ona kedi maması götürüyordum. Onunla oyunlar oynuyordum. Ona bir ad bile verdim. Adını Kriti koydum. Babaanemin evine her gittiğimde sanırım kokumu alıyor ve benim yanıma geliyordu. Öbür kediler benden kaçardı. Sadece o yanıma kadar sokulur ve oyun oynamak isterdi.

Artık Kritiyi göremiyorum. Çünkü babannemler taşındı ve Kritiye ne olduğunu bilmiyorum. Umarım hayattadır ve iyidir. Kediler insanların dostudur.

Dostumu çok özledim.

 

(Visited 1.104 times, 1 visits today)