Kişiliğin Deşifresi Müzik

image


Müzik dinlemeyi sevmeyen var mıdır? Ben pek zannetmiyorum. Herkesi etkileyen, dinlediğinde mutlu eden bir tür müzik mutlaka vardır. Fakat yanlış bulduğum bir durum var ki o da dinledikleri müzik türlerine göre insanlar hakkında karakter çıkarımında bulunmak. Size bu konudan bahsetmek istiyorum.

Mesela, filmlerden mi görülür bilmem ama rock ve metal müzik dinleyen insanlar bazı insanlar tarafından kaba olarak ya da küpe takan,zımbalı deri ceket giyen kişiler olarak algılanır çünkü metal müzik denince sürekli bağıran adamlar gelir aklımıza. Oysaki bütün metal şarkıları ve metal dinleyen kişiler böyle değildir. Bir kişi metal müzik dinleyip nazik de olabilir. Bence, müzik türünün insanların kişilik özelliklerinde çok fazla önemi yoktur.

Ama bazı şarkılar, insanların hayata bakış açısını değiştirebilir. Hani bir söz vardır ya “Bir insanın en sevdiği şarkının sözleri, onu anlatır.” diye. İşte bu fikre tamamiyle katılıyorum. Çünkü bence insanların en sevdiği şarkılar, içinde kendini bulduğu şarkılardır. Aslında dolaylı yoldan şarkılar insanların kişilik özelliklerini de değiştirebilir. Mesela her şeyi ince düşünen bir kişi, dinlediği bir şarkıda geçen sözlerle başkaları için yaşamak yerine hayattan zevk almanın mutlu olmanın bir yolu olduğunu anlayabilir.

Demem o ki müzik türü değil de şarkılar insanların kişiliğini değiştirir. Çünkü şarkılar aslında sözleri ve yazan kişinin de hayat ideallerini barındırır. O şarkıda kendini gören kişi ya da o idealleri kendine uyarlayan kişi,dinlediği şarkının etkisiyle kişiliğini de dolaylı yoldan değiştirebilir.

Fakat bazen insanlar,sevdikleri müzik türleri yüzünden etiketlenebiliyor. Bu, bazı kişilerin moralinin bozulup o müziği dinlemeyi bırakmasına sebep olabilir ki bu da kişideki öz güveni azaltır ve belki de bazı hayallerinden vazgeçmesine bile sebebiyet verebilir.Tabii bu kadar ince düşünmemek lazım biliyorum ama  burada insanların müzik zevklerinin farklılık gösterebileceğini göstermek istiyorum. O yüzden lütfen insanları zevklerine göre yargılayıp etiketlemeyelim çünkü “Zevkler ve renkler tartışılmaz!”

Lafı biraz uzattım biliyorum ama şunu anlatmaya çalışıyorum: İnsanlar farklı müzik ve şarkılardan hoşlanır ve bunlar aslında insanın düşüncelerini anlatır, ideallerini anlatır ve kişiliğini az da olsa etkiler. Eğer bir kişiyi tanımak istiyorsanız ona en sevdiği şarkıyı sorun. Bu şarkı, kişinin sevdiklerini, hayallerini ve kişiliğini anlatabilir. Tabi şarkıları sözlerini dikkate alarak dinliyorsa.

(Visited 119 times, 1 visits today)