Kitap Nedir?

Konu başlığı gördüğünüz üzere ‘kitap nedir?’

Elbette kitap, bilgi kaynağıdır. Ama bazı kişiler kitap nedir sorusuna hep ‘bilgi kaynağıdır, okuma hızımızı arttırır vb.’ şeyler söyler. Ancak kitabı sevenler gerçek cevabı bilir.

Kitap bambaşka bir şeydir, okurken ayrı bir dünyaya giriş yapıyorsunuz sanki. Mesela fantastik kitap ise bir peri ormanında, romantik  kitap ise mesela Paris’te Eyfel Kulesi’nin önünde buluyorsunuz kendinizi. Bana göre kitap dost, arkadaş, sevgili, kardeştir.

Ben kitap okurken kitapta ne yaşanıyor ise onu yaşıyorum.  Kitaptaki karakter ne hissediyorsa onu hissediyorum. Sanki kitaptaki karakter benim.

Ama kitap bitince kendimi boşlukta hissediyorum. Size de oluyor mu? Eminim ki oluyordur.

Yani şunu demek isterim ki, kitabı sadece birkaç sayfası ve yazıları olan bilgi içeren bir eşya gibi görmeyin.

Evet, kitaplar sıkıcı olabiliyor.  O yüzden size tavsiyem hangi kitap ilgi alanınıza giriyorsa onu okuyun.

Kitaplardan soğumayın. Kitap sevmeyende vardır elbette kitap okumak zorunda değilsiniz. Bir sürü okumak için materyal vardır. Dergi, gazete vb. şeyler vardır. Ama kitap okumayı sevip kısa istiyorsanız şiirlerimizi unutmayınız.

images-18

Ve unutmayın ki kitap kokusu da muhteşemdir. Ben o kitabı açınca o muhteşem koku ciğerlerimi dolduruyor biliyor musunuz? Kitap okurken ben kitabı koklarım bazen. Çünkü o koku bana tarihi ve öz geçmişimi hatırlatır. Ama ben sizi bilemem. Belki bana şu an ‘Neden böyle yapıyor acaba, çok saçma’ diyeniniz bile vardır .

Hiçbir film, hiçbir dizi kitabın verdiği duyguları, anlamı ve bilgiyi vermez. Yani demek istediğim şey burada bir filmin ve dizinin kitabını okumadan izlemeyin. Çünkü kitapta karakterleri, yerleri, renkleri siz hayal edersiniz. Ama film sizin o hayallerinizi öldürür.

Kitap yaşamdır ve ben kitapsız bir dünya düşünemiyorum.

Bunlar da benim kitap ile ilgili sözlerim:

Hayal et, oku ve düşün… (İÖ)

Kitap mı kötü? Sen mi? …(İÖ)

Kitap mı düşmanmış? Güldürme beni…(İÖ)

Gerçek Dünya mı, kelimelerin arasındaki dünya mı? (İÖ)

Kitap okumayı unutmayın, o da olmadı arkadaşlar şiir okuyun. Ama yeter ki okuyun ve kendinizi bulun.

(Visited 819 times, 1 visits today)